Enflasyon telafisi yatırımcıların nominal ve enflasyona endeksli tahvil arasında kayıtsız kalmalarını sağlayan bir orandır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın tanımına göre bu kavram; yatırımcıların reel anlamda kayıp yaşamamak için talep ettikleri enflasyon risk primi ve enflasyon beklentisi toplamıdır. Enflasyon telafisi kavramı, bu verinin hesaplanma biçiminden yola çıkılarak anlatılabilir. Bu telafi oranı; vade başta olmak üzere kalan tüm verileri aynı olan enflasyona endeksli tahvil ile nominal tahvilin getirileri arasındaki fark şeklinde ifade edilebilir. 

Enflasyon telafisi; nominal ve enflasyona endeksli tahvil değerlerinin birbirinden çıkarılmasıyla bulunur. Bu kavramın hesaplamasının yapılması için reel ve nominal tahvil getirilerinin tek tek bulunması gerekir. Reel ve nominal tahvil parametrelerinin eksi veya artı yönlü hareketi bu oranın değişmesinde doğrudan etkilidir.  

external link icon
ucuzkalanlar (1) (1) (1) (1)

Güçlü Sektörlerin Rasyolarına Göre Cazip Hisseleri

Enflasyon Telafisinin Etkileri Nelerdir?

Enflasyon telafisinin en temel etkisi, bu kavrama dair beklentilerin analiz edilmesine yardımıdır. Telafi verileri ile gerçek piyasalardaki enflasyon beklentilerine ışık tutulabilir. Üstelik enflasyonun telafisi, reel piyasa kaynakları yoluyla oluştuğu için oldukça güvenilir sonuçlar doğurur. 

Enflasyonun telafisinde yaşanan düşüşler, yatırımcıların uzun vadede fiyat değişim oranlarında azalma beklediğini gösterir. Bu da daha istikrarlı bir ekonomi anlamına gelir ve yatırımcının piyasalara olan güveni artar. Bu nedenle gelişmiş ekonomilerde enflasyon telafisinin düşük veya yüksek olması piyasaya dair güvenilir veriler elde edilmesine yardımcı olur. Enflasyon telafisi nedir ve etkileri nelerdir gibi sorulara yanıt verdikten sonra bu kavramın öneminden bahsedilebilir.

Enflasyon Telafisinin Önemi 

Enflasyon telafisi kavramı reel ekonomik parametreler ile şekillenir. Bu kavram; enflasyon beklentileri, belirsizlik ve likidite gibi faktörlerden direkt olarak etkilenir. Dolayısıyla enflasyon telafisi kavramının yapılacak vaka analizlerinde güvenilir veriler elde edilmesine olanak sağladığı söylenebilir. Bu da kavramın öneminin daha iyi anlaşılmasına imkân verir. 

Enflasyon telafisi aslında yatırımcıların piyasa içinde kendilerini korunaklı hissetmelerini de sağlar. Çünkü her ekonomide, küçük ya da büyük ölçekli enflasyon kavramının yansımaları görülür. Yatırımcıların bu gibi durumlarda kendini güvende hissetmesi yüksek enflasyon riskini düşürür ve fiyat istikrarını sağlar. Bu sayede ekonominin genel gidişatı olumlu yönde etkilenir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...