Borsada yapılan yatırım işlemleri sırasında matematiksel araçlardan yaygın bir şekilde faydalanılır. Bu matematiksel araçlar arasında en yaygın kullanılan ise osilatörlerdir. Osilatör, teknik borsa çözümleme işlemleri sırasında fiyatın devamlılığına ilişkin yatırımcılara fikir veren matematik esaslı bir modeldir. 

Osilatör, borsa analizi sırasında fiyat ve eğilim yönünü hesaplamak amacıyla kullanılır. En popüler matematiksel yöntem olduğundan yatırımcılar tarafından sıkça tercih edilir. Söz konusu model, piyasalarda henüz başlamamış olan eğilimler ve değişimler noktasında yatırımcıların fikir edinmesini sağlar. Para piyasalarında yüksek alış ve satış işlemlerinin gösterilmesi için de söz konusu göstergelerden yararlanmak mümkündür. Alış ve satış verilerinin bilinmesi borsa eğilimlerinin gidişatını belirlemede önemli bir rol oynar. 

Borsada Kullanılan Osilatör Çeşitleri Nelerdir?

Osilatör, borsada eğilim gösteren piyasalarda yapılan aşırı alış ve satış işlemlerini ve bunlara bağlı olarak ortaya çıkan koşulları erkenden tespit etme özelliğine sahiptir. Bir çizgi veya histogram şeklinde gösterilen osilatör çeşitleri ise şu şekilde sıralanır:

  • Göreceli Güç Endeksi (RSI): Borsada yönsel fiyat hareketlerinin büyüme değişimlerini ölçmek için kullanılır. RSI, belirli bir piyasanın tarihsel sürecini izleme noktasında görsel bir araç olarak öne çıkar. 
  • Nihai (UO): Para piyasalarında belirli bir zaman aralığı boyunca fiyatların momentumunu ölçmeye yardımcı olan teknik analiz aracıdır. Bahsi geçen gösterge çeşidi, hızlı fiyat artışı veya düşüşünden sonra analiz aracında ortaya çıkan yanlış ayrışma sinyallerini düzeltmeye çalışır.
  • Doğru Güç Endeksi (TSI): -100 ve +100 sınırları arasında değişen ve taban değeri 0 olan bir momentum analiz aracıdır. Gösterge pozitif olduğunda momentum da artı yöndedir. 
  • Stokastik (STOCH): Borsada aşırı alım ve satım seviyelerini saptamak amacıyla kullanılır. Piyasalardaki fiyat sapmaları doğrultusunda boğa ve ayı kurumlarının sinyallerinin belirlenmesine yardımcı olur.

Yukarıda bahsi geçen gösterge çeşitlerinin yön değişikliği, piyasalara yatırım yapan bireylere alış ve satış işlemleri sırasında yol gösterir. Piyasada trend olan fiyatların yatay bantta hareketi, bahsi geçen göstergeler aracılığıyla tespit edilebilir.

Borsada Kullanılan Osilatör Ne İşe Yarar?

Ekonomi piyasalarında aktif bir şekilde işlem yapan şirketler ve bireyler için yatırımı kazanca dönüştürmek esas hedeftir. Borsada bir gösterge çeşidi olan osilatörün temel amacı, yatırım araçlarında ortaya çıkan fiyat aşırılığını kontrol etmektir. Ayrıca bu teknik analiz aracı, yine piyasa fiyatlarının tespit edilmesi noktasında yatırımcılara yardımcı olur. Söz konusu göstergenin avantajları arasında ise şunlar yer alır:

  • Borsada aşırı alım durumu ortaya çıktığında yatırımcıya satış sinyali verir.
  • Piyasalarda fazla satış olduğunda alış noktasında yatırımcılara uyarı gönderir.
  • Borsada öne çıkan yatırım araçlarının fiyatlarını ve alanlarını tespit eder.

Borsada osilatörler, tıpkı araç alım-satım işlemleri sırasında otomobilin arıza ve sorunlarını tespit eden ekspertizler gibi bir görev üstlenir. Piyasada işlem gören yatırım araçlarının fiyatlarında değişim olup olmadığını bireylere göstererek tespit sürecinin hızlandırılmasına katkı sağlar.

Borsada Kullanılan Osilatör ve İndikatör Arasındaki Fark Nedir?

Borsada işlem yapan bireyler, yatırımlarını kazanca dönüştürmek amacıyla belirli göstergelerden faydalanır. Bu noktada indikatör olarak adlandırılan bir takım göstergeler ön plana çıkar. Yatırımcıların ihtiyaç duyduğu indikatörler; osilatör, trend ve hacim olmak üzere 3 farklı türe ayrılır. 

İndikatör ve osilatör kavramları temelde işlev ve amaç bakımından birer göstergedir. Terimsel olarak farklılık gösteren bu iki kavramdan osilatör, yatırım araçlarındaki fiyatların alış ve satış işlemleri sırasında yaşadığı değişimleri inceler. Bu değişimi kontrol ederek yeni bir anlam çıkaran analizler, yatırımcılara yol gösterir niteliktedir. Yatırımcılar, ilgili göstergenin tespit ettiği durumları dikkate alarak piyasalarda işlem yapar. İndikatörler ise yatırım araçlarının geçmiş dönemlerdeki fiyat grafiklerini inceleyerek bir çıkarım gerçekleştirir. Geleceğe yönelik tasarlanan bu modelleme sayesinde borsada işlem yapan bireyler yatırım tahmininde bulunabilir.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Büyük küçük birçok şirket, zaman zaman sermaye artırımı için hisse senedi yöntemine başvurur. Şirketlerin maddi gereksinimlerini çözmek için başvurduğu bölünme yöntemlerinin...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Birikmiş Faiz Nedir? Faiz Tahakkuku

Makaleyi sesli dinle Literatürde “Accrued Interest” olarak geçen birikmiş faiz, yatırım ile ilişkilidir. Yatırımcı tarafından sağlanan kaynağın, yatırım dönemi başlangıcından...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açık Piyasa İşlemleri (APİ) Nedir?

Makaleyi sesli dinle Açık piyasa işlemleri; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasada dolaşan para miktarını kontrol etmek maksadıyla hazine bonosu, hisse senedi veya tahvil...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bileşik Faiz Nedir? Bileşik Getiri Ne Demek?

Makaleyi sesli dinle Bileşik faiz veya diğer adı ile mürekkep faiz tanım olarak; ara dönemlerde gerçekleşen faizlerin anaparaya eklenmesi sonucunda ortaya çıkan toplam üzerinden ödenen...