Banka Bonolar

Ticari hayattaki işleyişi kolaylaştırmak adına çeşitli uygulamalar bulunur. Bonolar da bu amaçla ortaya çıkan kavramlardan biridir. “Banka bonoları nedir?” sorusunu yanıtlayabilmek için öncelikle genel olarak bono kelimesinin anlamını ve kullanım yerlerini gözden geçirmek gerekir. 

Finansman bonoları, bir şirket veya devlet kurumu tarafından çıkarılan borç senetleridir. Bu belge genellikle yatırımcılara verilmek için oluşturulur. Bono sayesinde kişiler yapmış oldukları yatırımların belli bir tarihte geri ödeneceğine dair güvence almış olur. Finansman bonolarının farklı türleri bulunur. Banka bonoları da bu türlerden biridir ve kişilere maddi güvence verir. 

Banka Bonoların Özellikleri Nelerdir?

Söz konusu belgeler bankalar tarafından oluşturuldukları için bu şekilde isimlendirilir. Burada banka garantili bonolar ile isim benzerlikleri dikkat çekse de iki kavram birbirinden farklı konulara işaret eder. Banka garantili bu kıymetli evrak, yatırım ve kalkınma kuruluşlarından kredi kullanan ortaklar tarafından teminat olarak verilir. 

Banka bonolarının özellikleri incelendiğinde sıkı kuralların var olduğu rahatlıkla görülür. Öncelikle bonoların vadesi hususunda net sınırlar belirlenmiştir. Şöyle ki; bir banka bonosunda vade en az 60, en fazla 360 gün olarak çıkarılabilir. Tahsilli olarak satılacak banka bonolarında ise bu değerler biraz daha değişir. Burada kıymetli evrakın vadesinin en az 15, en fazla 360 gün olması gerektiği belirtilir. 

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Banka Bonolarının Avantajları Nelerdir?

Banka bonoları, kullanıldıkları finans ve ticaret dünyasında işleyişi kolaylaştırmak adına çıkarılmış belgelerdir. Bu belgeler TTK kapsamında kıymetli evrak türü olarak kabul edilmeleriyle önemli bir noktaya getirilmiştir. Banka bonoları sayesinde yatırımcıların özellikle yüksek meblağlarla girdikleri anlaşmalarda alacaklarını güvence altına alması sağlanır. Aynı zamanda bankalar için güvenli bir borçlanma yöntemi olarak son derece avantajlıdır. 

Banka bonoları kişilere sabit getiri imkânı sağlaması ile de oldukça yararlıdır. Ayrıca bu kıymetli evrakın paraya çevrilmesi için her zaman vade sonunu bekleme zorunluluğu da bulunmaz. Bu kıymetli evrak türünün, hazine bonolarına kıyasla her zaman daha yüksek getiri sunması da bir diğer yararlı özelliğidir. 

Banka Bonoları Nasıl Hesaplanır?

Banka bonosu hesaplama işlemlerinde eldeki kıymetli evrak üzerinde yapılan düzenlemeler büyük önem arz eder. Banka ile yatırımcı arasında alışverişine karar verilen anapara, hesaplamanın yapımında ilk olarak tespit edilmesi gereken değerdir. Bu rakam yatırımcının cebinden çıkan ilk meblağı gösterir. Bono üzerinde açık bir şekilde rakam veya yazı ile belirtilmelidir.

İkinci aşamada vadenin belirlenmesi gerekir. Vade de banka bonoları üzerinde bulunması gereken zorunlu unsurlar arasında yer alır. Yani bir banka bonosunun geçerliliği için bir meblağ ve vadesinin açık bir şekilde belirlenmiş olması gerekir. Banka bonosu faiz oranları da hesaplama yapmak için zorunlu bir unsurdur. Verilen ana para üzerine tespit edilen değere göre faiz işletilerek doğru bir getiri hesaplaması yapmak mümkün olur.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip hisseleri gösterir. Borsadaki aşağı ve yukarı yönlü...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit ya da yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından başvurulabilen bir para politikası aracıdır. Kısaca devalüasyon...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...