Alış (Bid)

Alış (Bid), finans piyasasında aktif olarak işlem yapan katılımcıların döviz ve menkul kıymet gibi değerleri almaya istekli oldukları fiyattır. Bu değer, piyasada işlem yapmak isteyen kişilerin kârını maksimize etmek için dikkat ettiği konuların başında gelir. Alış (Bid) nedir sorusu, piyasadaki değerlerin yatırım amaçlı alım süreçlerindeki fiyatlandırması şeklinde cevaplanabilir. 

Katılımcı, pozisyonunun çeşidine göre en iyi fiyattan alım yapmak ister. Bu noktada en düşük fiyattan almak ve en yüksekten satmak tüm yatırımcıların hedeflediği bir durumdur. Anlık piyasa verilerine göre değişen bid değeri, alış yapılacak değerin satış hacmini de etkiler. 

Alış (Bid) Oranı Nasıl Hesaplanır?

Piyasa katılımcıları, “Alış (Bid) nasıl kullanılır?’’ sorusunun cevabını merak eder. Anlık finans piyasasında işlemin hangi fiyat düzeyinde gerçekleşeceği alış veya satış durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Kaldıraç oranı ve işlem hacmi, alış (bid) kullanımını etkiler. 

Örneğin; 1 lot EURUSD alımı sırasında teminat oranı 1:100 kaldıraç oranı üzerinden hesaplanır. Bu durumda (1,12355×1) x (100) = 1123,55 USD ödemeniz gerekir. 1 lot EURUSD satış işleminde ise bid fiyat üzerinden teminat miktarı (1,12350×1) x 100 = 1123,50 USD olacaktır. Bu durumda 0,05 USD, alış satış fiyat farkını temsil eder. Alış (Bid) nasıl yapılır sorusu bu şekilde yanıtlanabilir.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Alış (Bid) İçin Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar Nelerdir?

Geleneksel ve kripto piyasalarda işlem yaparken bid fiyat değeri katılımcılar için önem arz eder. Kâr değerini maksimize etmek için bu değerleri doğru bir şekilde hesaplamak gerekir. Anlık piyasa verilerine bağlı olarak alım yaparken büyük bir emir vermek yerine riski küçük parçalara bölmek gerekir. Emirleri dağıtırken ise mevcut hacmin göz önünde bulundurulması önemli bir unsurdur. Mevcut hacimden daha yüksek emirler vermemek için bid değerini anlık olarak kontrol ederek işlem yapabilirsiniz. 

Alış (Bid) ve Satış (Ask) Arasındaki Fark Nedir?

Anlık finans piyasasında oluşan iki çeşit fiyat tipi bulunur. Bunlar ask fiyat ve bid fiyat olarak adlandırılır. Her iki fiyat değeri de spot piyasada anlık olarak belirlenir. Katılımcının alış veya satış yönlü hareketi, hangi fiyatlandırmayı değerlendirmeye alacağını belirler. Eğer ki katılımcı alış yönlü bir pozisyonda ise ask fiyatı üzerinden işlem yapar. Bu noktada işlem hacmi ve kaldıraç oranı göz önünde bulundurularak teminat hesaplaması sürecine gidilir. Satış yönlü yapılan işlemlerde ise bid fiyatı etkili olur. Anlık veriler dikkate alınarak bir teminat hesaplaması yapılır. Özetle; işlemin alış veya satış olması, değerlerin fiyatları üzerinde farklılık yaratır. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...