Blog

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeler

Şubat 21, 2024
En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeler
Makaleyi sesli dinle
En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeler

Siyah inci olarak da nitelendirilen petrol, ülke ekonomilerinin en önemli belirleyicilerinden biri. Varlığıyla vezir eden dünyanın en değerli doğal kaynağı petrol rezervlerinde sence hangi ülkeler zirvede? Petrol zengini ülkeler listesindeki ilk 10 ülke ve bu ülkelerin petrol üretimi ile ihracatına dair tüm detaylar burada! 

Petrol hala dünyanın en önemli enerji kaynağı. Bu çok değerli doğal varlığa sahip olan ülkeler dünyanın en zenginleri arasına girerken, petrolde dışa bağımlı ülkelerin ekonomilerinde ise büyük bir petrol ithalatı kalemi oluşuyor. Biz de bu mühim konuya kayıtsız kalmadık ve petrol zengini ülkeler listesindeki ilk 10’u senin için ele aldık. Hadi, hemen okumaya başla ve dünyadaki petrol zengini ülkeleri keşfet!

Venezuela (300 Milyar Varil)

Güney Amerika ülkesi Venezuela, 300 milyar varili geçen kanıtlanmış petrol rezervi varlığıyla dünyanın en büyük petrol rezervine elinde bulunduran ülke ünvanını taşıyor. Ülkedeki petrol rezervlerinin büyük kısmı 2012 yılında keşfedildi ve böylelikle bu ülke birdenbire petrol bakımından en zengin kaynaklara sahip ülke konumuna kavuştu.

Venezuela’nın Orinoco bölgesinde yer alan petrol rezervleri katran kumulları içerisinde yer alıyor. Bu da petrolün çıkarılmasını bir hayli zor ve zahmetli hale getiriyor. ABD’nin zaman zaman devreye soktuğu ve uzun yıllara yayılan ambargo uygulamalarının, ülkeyi petrol ihracatında daha sıkıntılı hale getirdiği biliniyor. Güncel verilere göre Venezuela’nın mevcut petrol üretimi günde yaklaşık 800 bin varili buluyor. 

Suudi Arabistan (266 Milyar Varil)

Petrol rezervi en fazla olan ülkeler sıralamasında ikinci sırada Suudi Arabistan yer alıyor. Suudi Arabistan’ın 266 milyar varil petrol rezervi bulunuyor. Suudi Arabistan’ın petrol sahaları daha erişilebilir olmasıyla öne çıkıyor. Bu erişilebilirlik, ülkedeki petrolün çıkarım maliyetini düşüren bir unsur. Ülke, geleneksel yöntemlerle çıkarılmaya elverişli petrol rezervlerinin olmasının avantajını kullanıyor. 

Günlük yaklaşık 10 milyon varil ham petrol üreten ülke, bu petrolün 7 milyonunu ihraç ediyor. Suudi Arabistan dünyadaki petrol rezervlerinin yaklaşık 15’ine sahip. Buna ek olarak, ABD Jeoloji Araştırmaları ülkedeki çöllerin altında 100 milyon varil üzerinde petrolün de keşfedilmeyi beklediğini ortaya koyuyor. 

Kanada (169 Milyar Varil)

Petrol zengini ülkeler sıralamasının üçüncü sırasında Kuzey Amerika’nın en gelişmiş ülkesi Kanada yer alıyor. Kanada, zenginliğini önemli ölçüde petrol yataklarına borçlu. Yıllık 169 milyar varil petrol rezervine sahip olan Kanada petrol ihracatında da dünyada dördüncü sırada bulunuyor. Öyle ki Kanada, sadece ABD’ye günlük 3,7 milyon varil petrol ihraç ediyor. 

Kanada’nın Alberta eyaletinde yer alan petrol kumu yatakları, ülkenin tüm petrol rezervine ev sahipliği yapıyor. Bu bölge geleneksel yöntemlerle erişilebilen petrol rezervlerinin de en yoğun bulunduğu bölge olarak öne çıkıyor. Trans Mountain boru hattının genişletilmesi projesi ile Kanada, günde ilave 600 bin varil petrol ihracatına kavuşarak küresel pazardaki konumunu büyütmeyi amaçlıyor.  

İran (158 Milyar Varil)

Petrol rezervi en fazla olan ülkeler sıralamasında dördüncü sırada 158 milyar varil petrol rezervi ile İran yer alıyor. Nitekim dünyadaki petrol rezervlerinin yüzde 48’i Orta Doğu’da yer alıyor. Bir Orta Doğu ülkesi olan İran ise zengin ve kolay ulaşılabilen petrol yataklarıyla dünya petrolünün yüzde 9’una sahip. Ülkenin en zengin petrol sahaları 66 milyar varil petrol rezerviyle Ahvaz ve ülkenin güneybatısında konumlanmakta olup 52 milyar toplam petrol rezervine sahip olan Geçsaran petrol sahası. 

İran son derece büyük petrol yataklarına sahip olmasına rağmen yıllardır süren ABD ambargoları ve ağır yaptırımlar nedeniyle üretim ve ihracat kapasitelerinde düşüş yaşıyor. Bununla birlikte son yıllarda Çin’in İran’dan petrol alımını arttırması ülkeye yeni bir soluk getirmiş durumda. Ülkenin güncel verilerine göre günlük petrol üretimi 3 milyon varil civarında seyrediyor.

Irak (142 Milyar Varil)

Irak, 142 milyar varil kanıtlanmış petrol rezerviyle dünyanın en çok petrole sahip olan ülkeleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Ülkede günlük petrol üretimi yaklaşık 5 milyon varili buluyor. Ülkedeki petrol yatakları, coğrafi yapı nedeniyle kolay erişilebilir özellikler barındırıyor. Ülke petrol ihracatında dönem dönem küresel bazda sorunlar yaşasa da günlük ihracatı 4 milyon varili buluyor. Irak’ın petrol ihraç ettiği ülkelerin başında Çin, Hindistan, ABD, Güney Kore ve Türkiye geliyor. 

Irak siyasi çalkantılar, savaşlar ve diktatörlüklerle güvencesiz bir ülke görünümü çizdiği için ülkedeki güncel petrol rezervi verilerine ulaşmak da, petrol üretiminde kullandıkları yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak da güçleşiyor. Ülkede petrol yasası bulunmaması da mevcut durumu zorlaştıran bir diğer faktörü oluşturuyor. 

Kuveyt (101 Milyar Varil) 

Ülkelere göre dünya petrol rezervleri sıralamasında altıncı sırada Kuveyt geliyor. Yüzölçümü bakımından listedeki en küçük ülke olan Kuveyt, 101 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervine ev sahipliği yapıyor. Kuveyt’in günlük petrol üretim kapasitesi 3 milyon varile yaklaşıyor. Kuveyt ekonomisi çok büyük oranda petrol ihracatına dayanıyor. Öyle ki ülke ihracatının yüzde 85’ini petrol oluşturuyor. 

Kuveyt’in en büyük petrol sahası 1938 yılında keşfedilen Büyük Burgan adını taşıyor. Bu saha Burgan, Magva ve Ahmedi adlarında üç farklı petrol sahasından oluşuyor. 70 milyar varil rezervi ile bu bölge, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci petrol sahası olma ünvanını taşıyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri (97 Milyar Varil)

En çok petrol rezervine sahip ülkeler listesinin yedinci sırasında yine bir Orta Doğu ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bulunuyor. BAE, dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer almasını yüksek oranda petrol rezervine borçlu. Ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 40’ı petrol ve doğal gaz kaynaklarından geliyor. 

BAE’nin günlük petrol üretimi 4 milyon varili aşıyor. Ülkenin petrol rezervi açısından en verimli bölgesi olan Zakum, 66 milyar petrol varili rezerviyle Orta Doğu’daki en büyük üçüncü petrol sahası olma özelliğini taşıyor. Bu bölgede günlük 750 bin varili buluyor. Ülke “2030 Akıllı Büyüme Vizyonu” kapsamında Yukarı Zakum’un üretim kapasitesini günlük 1 milyon varile çıkarmayı hedefliyor.

Rusya (80 Milyar Varil) 

Rusya, dünya petrol zengini ülkeler arasında sekizinci sırada konumlanıyor. 80 milyar varillik kanıtlanmış petrol rezervine sahip olan ülkede, buz altında kalmış kısımlardan da gelecekte petrol rezervi keşfedilmesi umuluyor. 

Rusya, günlük 9 milyon varil civarında ham petrol üretiyor. Ukrayna ile savaş halinde olması dolayısıyla Avrupa tarafından ülkeye uygulanan ambargolar Rusya’nın petrol ihracatını son dönemlerde olumsuz etkiliyor. Yine de Rusya günlük yaklaşık 7 milyon varil petrol ihraç ediyor. Ülkenin en çok petrol ihraç ettiği ülkeler arasında ise Çin ve Hindistan geliyor. 

Libya (48 Milyar Varil)

Afrika kıtasının en büyük petrol rezervine sahip ülkesi olan Libya, global ölçekte petrol zengini ülkeler arasında dokuzuncu sırada yer alıyor. Ülkede 48 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervi bulunuyor. Libya’da günlük ortalama 1 milyon varil ham petrol üretiliyor. Hatta Libya ekonomisi çok büyük ölçüde petrole dayanıyor. Ancak ülkenin siyasi istikrarsızlığı petrol ihracatında bir denge yakalamasını güçleştiriyor. 

Amerika Birleşik Devletleri (39 Milyar Varil) 

En çok petrol rezervine sahip 10 ülke sıralamasında son sıranın sahibi Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dünyanın en güçlü ekonomiye sahip ülkelerinden biri olan ABD’nin 39 milyar varil kanıtlanmış petrol rezervi bulunuyor. ABD, petrol rezervi bakımından listenin sonunda yer alsa da günlük ham petrol üretiminde birinci sırada bulunuyor. Nitekim ülke günlük 13 milyon varil petrol üretiyor. Petrol ihracatı ise günlük 4 milyon varili geçiyor. 

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip ülkelerini öğrendiysen sırada diğer haberler var! Midas uygulaması ile finans, borsa, yatırım ve ekonomiye dair merak ettiğin her konuda en güncel bilgilere sahip olabilirsin. App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen indir ve yatırım dünyasında gezintiye başla! 

En Çok Petrol Rezervine Sahip Ülkeler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.