Blog

Dünyanın En Büyük Ekonomileri

February 15, 2024
Dünyanın En Büyük Ekonomileri
Makaleyi sesli dinle
Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Dünya ekonomisinin nabzını tutmak hem global finans dünyası hem de bireysel yatırımcılar için son derece önemli! Hızla değişen ticari ve finansal ilişkiler dünyanın en büyük ekonomilerinin belirlenmesinde önemli bir rol üstleniyor. Bu dosyada seni dünya ekonomisinin önde gelen oyuncularını daha yakından tanımaya davet ediyoruz. Hadi, ekonominin lider figürlerine birlikte göz atalım!

Dünyanın en büyük ekonomilerinin sıralaması bugünlerde giderek daha da merak uyandırıcı bir konu haline geldi. Bu sıralama ülkelerin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH)’larına göre belirlenmekle birlikte birçok karmaşık faktörün etkileşimiyle şekilleniyor ve dünya çapında büyük etkilere yol açıyor. Öyle ki teknolojik gelişmeler, toplam ticaret hacmi, sanayi üretimi ve daha birçok unsur GSYİH’ye etki ediyor. Özellikle ekonomiye ilgi duyanlar için bu sıralamayı anlamak, bir nevi küresel ekonominin dinamiklerini çözmek anlamına geliyor. Dünyanın en büyük ekonomilerini yakından incelemek ve onların nasıl şekillendiğini keşfetmeye hazırsan, başlayalım!

2023 Verilerine Göre Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Girişte de belirttiğimiz üzere, ülkelerin dünya ekonomisindeki rolünü belirlemede ekonomik gücü ölçmek için önemli bir gösterge olan GSYİH rakamları kullanılıyor. 2023 yılı itibarıyla dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alan ülkeler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Amerika Birleşik Devletleri (ABD)
  • Çin
  • Almanya
  • Japonya
  • Hindistan
  • Birleşik Krallık
  • Fransa
  • İtalya
  • Kanada
  • Brezilya

Amerika, Çin ve Türkiye ekonomisini yakından takip etmek ister misin? Midas Podcast’teki günlük bültenlerimizde ve uzman yorumlarıyla tüm bu gelişmeleri dinleyerek takip edebilirsin.

Rakamlarla Dünyanın En Büyük İlk 10 Ekonomisi

Dünya ekonomi sıralamasını ölçen uluslararası kuruluşlar, ekonomi devlerini değerlendirmek için çeşitli veriler sunuyor. IMF, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler gibi büyük bütçelere sahip kuruluşlar bunlardan yalnızca birkaçı. Ayrıca Avrupa Birliği İstatistik Kurumu (Eurostat) da bu noktada önemli verilere sahip.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)

Toplam ekonomi hacmi26,85 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı3 trilyon dolar
Yıllık ithalat rakamı2,035 trilyon dolar
Toplam borç19,268 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-3,7
Enflasyon%1,7

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 26 trilyon doları aşan GSYİH’siyle dünyanın en büyük ekonomisi olarak liderliğini sürdürüyor. ABD ekonomisi hizmet, üretim, finans ve teknoloji başta olmak üzere pek çok sektörde önemli bir dinamizme sahip. Büyük bir tüketici pazarına sahip olmanın yanı sıra ülke, inovasyon ve girişimcilik ruhunu teşvik eden bir ortam sunuyor. Güçlü altyapısı ve elverişli iş koşullarıyla ABD, uzun vadeli ekonomik büyüme potansiyeli taşımaya devam ediyor. Ayrıca Group of 20 (G20)’nin kurucu üyelerinden biri olarak ülke küresel ekonominin şekillenmesine de önemli katkılarda bulunuyor. 

Çin

Toplam ekonomi hacmi19,37 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı3,36 trilyon dolar
Yıllık ithalat rakamı2,69 trilyon dolar
Toplam borç27,46 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%2,2
Enflasyon%0,3

Çin 2023 yılı itibarıyla 19,37 trilyon dolarlık GSYİH’siyle dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasının ikinci sırasında yer alıyor. Çin’in ekonomik büyümesini etkileyen faktörler arasında hızlı sanayileşme, üretim maliyetinin düşmesi, ekipman ihracatının artması ve iç pazarın gelişmesi yer alıyor. Özellikle teknoloji, yapay zeka ve enerji alanlarına yönelik yatırımlar ülkenin rekabetçiliğini güçlendirerek küresel pazarda etkisini artırıyor. Çin’in ekonomik başarısının arkasında aynı zamanda hükümetin sunduğu güçlü destekler de yer alıyor.

Almanya

Toplam ekonomi hacmi4,3 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı1,204 trilyon dolar
Yıllık ithalat rakamı1,02 trilyon dolar
Toplam borç2,36 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%4,2
Enflasyon%4,5

Avrupa Birliğinde en büyük, dünyada ise dördüncü büyük ekonomiye sahip olan Almanya özellikle mühendislik, otomotiv, kimya ve ilaç sektörlerindeki ihracat hacmiyle öne çıkıyor. Ülke iş gücü çeşitliliği, Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçiliği teşvik etmesiyle avantaj sağlıyor. 

Japonya

Toplam ekonomi hacmi4,40 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı683,3 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı625,9 milyar dolar
Toplam borç12,8 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%1,9
Enflasyon%3,2

En gelişmiş Asya ülkelerinden biri olan Japonya, 2010 yılından bu yana dünya ekonomi sıralamasındaki üçüncülüğünü koruyor. Japonya’nın ekonomik gücü özellikle teknoloji ve inovasyon odaklı endüstrilere dayanıyor. Dünya genelinde elektronik, robotik ve otomotiv sektörlerinde lider konumunda yer alan Japonya küresel ticarette etkili bir rol oynuyor. 

Hindistan

Toplam ekonomi hacmi3,76 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı421,88 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı612,608 milyar dolar
Toplam borç456,06 milyar dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-2,6
Enflasyon%6,83

2023 yılı itibarıyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’ın ekonomisi bilgi teknolojisi, hizmet sektörü, tarım ve imalat gibi temel sektörlerle çeşitleniyor. Hindistan hem geniş iç pazarı hem de genç nüfusu sayesinde ekonomik büyüme ivmesini hızlandırmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık

Toplam ekonomi hacmi3,15 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı837 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı876,6 milyar dolar
Toplam borç2,59 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-5,6
Enflasyon%6,7

Dünyanın altıncı en büyük ekonomisi olan Birleşik Krallık, Avrupa’da ise ikinci sırada konumlanıyor. Finans merkezi olarak öne çıkan Birleşik Krallık’ın ekonomisi finans, ticaret ve hizmet sektörü üzerine şekilleniyor. Ülkenin kapsamlı ticaret anlaşmaları ve uluslararası ilişkileri de ekonomisinin büyümesine katkıda bulunuyor.

Fransa

Toplam ekonomi hacmi2,92 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı505,9 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı658,9 milyar dolar
Toplam borç2,6 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-2,1
Enflasyon%4,9

2023 yılında 2,92 trilyon dolarlık GSYİH’siyle dünya genelinde yedinci olan Fransa, 1890 yılından beri listedeki ilk 10’da yerini koruyor. Fransa’nın ekonomisine büyük ölçüde havacılık ve otomotiv sektöründeki liderliği katkı sağlıyor. Dünya genelinde en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Fransa ayrıca turizm sektöründe de önde gelen ülkeler arasında yer alıyor.

İtalya

Toplam ekonomi hacmi2,16 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı601,6 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı557,2 milyar dolar
Toplam borç2,45 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-1,3
Enflasyon%5,3

Dünyada sekizinci en büyük ekonomisi olmayı başaran İtalya, Avrupa Birliğinde Almanya’dan sonra ikinci en büyük ihracat ülkesi olarak konumlanıyor. Makine, araç, gıda, giyim, lüks tüketim ve daha birçok ürünün ihracatı İtalya ekonomisinde belirleyici bir rol oynuyor. Ülkenin zengin kültürel mirası da uluslararası ticaretteki gücünü destekliyor.

Kanada

Toplam ekonomi hacmi2,08 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı485,7 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı480,1 milyar dolar
Toplam borç1.75 trilyon dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-0,4
Enflasyon%4

Kanada 2,08 trilyon dolarlık toplam ekonomik hacmiyle dünya ticaretinde önemli bir rol oynuyor. Enerji alanındaki potansiyeliyle öne çıkan ülke petrol ve doğal gaz gibi zengin kaynakların ticaretini gerçekleştiriyor. Kanada aynı zamanda düşük yolsuzluk oranları ve istikrarlı ekonomisiyle de öne çıkıyor.

Brezilya

Toplam ekonomi hacmi2,08 trilyon dolar
Yıllık ihracat rakamı334 milyar dolar
Yıllık ithalat rakamı273 milyar dolar
Toplam borç671,6 milyar dolar
Cari açık – GSYİH oranı%-2,9
Enflasyon%4,6

Toplam GSYİH’si 2,08 trilyon doları bulan Brezilya farklı sektörlerdeki yüksek üretim hacmiyle yerli ve milli ürünlerini tüm dünyaya ihraç ediyor. Özellikle tarım ve madencilik ihracatı ülkenin ekonomisinde belirleyici bir rol üstleniyor.  

Dünya ekonomi sıralamasında başı çeken ülkelerin finansal kaynağı elbette ki bu ülkelerde faaliyet gösteren dev şirketler! Sen de dünya genelindeki şirketlerin yatırımlarına ortak olmak istiyorsan App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen şimdi indir!

Kaynakça:

Dünyanın En Büyük Ekonomileri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler