Blog

Cardano Nedir? Ada Coin Nedir?

January 18, 2024
Cardano Nedir? Ada Coin Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Cardano Nedir? Ada Coin Nedir?

Teknoloji hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Her alanda yenilikler artarken ve var olan sistemler geliştirilirken elbette yatırım imkanları da genişliyor. Sen de yatırım imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmeye ve Cardano platformuyla tanışmaya hevesleniyorsan, bu yazı tam sana göre!

Teknoloji her alanda gelişmeye devam ederken her geçen gün yepyeni yatırım fırsatları ortaya çıkıyor. Bankalardaki sıralardan sanal para kullanımına uzanan bu yolculukta hayat değişse de aslında gittikçe kolaylaşıyor. Teknoloji dünyasındaki gelişmeler dijital yatırımda yeniliklerin artmasında büyük rol oynuyor. Platformlar arası rekabetin artmasıyla çeşitli yatırım imkanlarının doğması elbette hiç de şaşırtıcı değil.

Her gün çoğalan yatırım fırsatlarını değerlendirip sana en uygun olanları seçmek senin elinde! Bu fırsatlardan bir tanesi ise gelişim aşamalarını hızla tamamlamakta olan Cardano platformu. Yatırım fırsatlarına bir kapı daha açan bu sistemin nasıl çalıştığını, özelliklerini ve hangi para birimini kullandığını öğrenmek istiyorsan cevaplar yazımızda seni bekliyor!

Cardano Nedir?

Cardano, topluluk odaklı üçüncü nesil bir blokzincir platformu. Bu platform, Ethereum ve Bithsares’in eski kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından geliştirildi. Cardano projesi 2015’te hazırlanmaya başlasa da kendi para birimiyle piyasaya sürülmesi 29 Eylül 2017 tarihini buldu. Ayrıca bu platformun geliştirme aşamaları, sonraki yıllara yayılarak devam etti. Bu geliştirme aşamaları Cardano platformunun sürdürülebilirlik, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik hedefleri için bir basamak görevi görüyor.

Peki, Cardano’nun amacı ne? Bu üçüncü nesil blokzincir platformu, ikinci nesil blokzincir platformlarında meydana gelen sorunları ortadan kaldırarak kendi platformunu oluşturmayı amaçlıyor. Cardano’nun hedefleri arasında daha ölçeklendirilebilir bir alternatif olmak da yer alıyor. Öyle ki bu platform, merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilmesine de olanak tanıyor. Yani bu platformun para birimine sahip kişilerin yazılımda değişiklik yapmak için tekliflere oy verme hakkı doğuyor. Cardano’nun dahili para birimi ise ADA coin olarak biliniyor.

Ada Coin Nedir?

Cardano Nedir? Ada Coin Nedir?

ADA coin, Cardano blockzincir platformunun yerel para birimi. Bu para biriminin alt yapısı tahmin edebileceğin üzere Cardano ağı üzerinden çalışıyor. ADA coin üzerinden madencilik ve staking yapmak mümkün oluyor. En düşük değerine ilk piyasaya sürüldüğü dönemde sahip olan ADA coin, yatırımcıların ilgisinin artmasıyla 2021 yılında en yüksek değerine ulaştı. İlk çıkış yaptığı dönemde ise 0,02 dolar üzerinden satıldı. 45 milyar ADA ile de maksimum arzına ulaştı.

Cardano platformunun tokeni olan ADA coin, yüzde 86 oranında yatırımcılara ve yüzde 16 oranında kuruculara olmak üzere pay ediliyor. Ancak bu paylaşımdan önce ortaklık kurma ve pazarlamadan sorumlu Cardano Vakfına 648 milyon ADA coin veriliyor. Tahsis edilen miktar ise platformun tanıtımına katkı sağlamak için kullanılıyor. Cardano ağı içinde yapılacak işlemlerin ücreti için de ADA coin kullanılabiliyor. Ücret miktarı ise yapılan işlemlerin boyutuna göre değişiyor.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano çeşitli katmanlar sayesinde çalışıyor. Protokolün farklı işlevlerini organize etme amacıyla kullanılan bu katmanlarda muhasebe ve hesaplama işlemleri farklı bölümlerde gerçekleştiriliyor. Her katmanın belirli bir görevi yerine getirmesi sayesinde farklı görevler kolaylıkla gerçekleşirken platformun verimliliği de artıyor.

Cardano projesine eklenen ikinci katman, kullanıcıların oy vererek yazılım üzerinde söz sahibi olmalarını sağlayan ve merkeziyetsiz uygulama olarak adlandırılan sistemin iyi çalışmasına yardımcı oluyor. Yani katmanlar arasında iş bölümü yapılarak işlemler hızlandırılıyor ve ölçeklendiriliyor.

 • Cardano uzlaşma katmanı: Hesaplar arasında ADA coin geçişini sağlıyor ve yapılan işlemleri kolaylaştırıyor.
 • Cardano hesaplama katmanı: Akıllı sözleşme mantığını içeriyor. Akıllı sözleşmeler ise otomatik olarak çalışıp üçüncü tarafları ortadan kaldırarak platformun bağımsızlığını sağlıyor.

Cardano Platformunun Gelişim Aşamaları Nelerdir?

Cardano Nedir? Ada Coin Nedir?

Cardano gelişim aşamalarını yıllara yayarak özgün hedeflerini tamamlamaya devam ediyor. Bu aşamalar, Cardano projesinin diğer nesillerden farklı olarak ölçeklenebilirlik alanında gelişmesini de sağlıyor. Gelişim süreci devam etmekte olan platformun beş ayrı aşamada piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Aşamaların çoğunluğu çoktan tamamlanmış durumda.

 • Byron: Cardano platformunun kuruluş yani ilk aşamasını oluşturuyor. Platformun kendi para birimi olan ADA bu aşamada tanıtılıyor ve ADA coin transferi burada başlıyor.
 • Shelley: Bu aşama Cardano projesinin topluluk odaklı olmasını sağlıyor. Dağıtılmış bir ağa yani merkeziyetsiz bir uygulamaya geçen aşama, platform kullanıcılarının da yazılım üzerindeki yönetimini artırıyor.
 • Goguen: Goguen aşaması sayesinde akıllı sözleşmeler devreye giriyor. Bu sözleşmeler, üçüncü tarafın varlığını ortadan kaldırarak bağımsız bir çalışma yürüten merkeziyetsiz uygulamaya destek oluyor. Akıllı sözleşme programı, işlevlerini önceden belirlenen koşullar sağlandığı takdirde yerine getiriyor.
 • Basho: Cardano platformunun özgün hedefi olan ölçeklenebilirlik bu aşamada gerçekleşiyor. Bu aşamadaki güncellemelerin 2022 yılında yapıldığı biliniyor.
 • Voltaire: Kendi kendini finanse etme ve ADA para birimini bağımsızlaştıran yönetim özellikleri ise Voltaire aşamasında gerçekleştiriliyor.

Cardano Platformunun Özellikleri Nelerdir?

Cardano bazı özellikleriyle birinci ve ikinci nesil blokzincir platformlarından farklılık gösteriyor. Güncellemeleri sayesinde sektörde gittikçe benimsenen Cardano projesinin avantajları oldukça fazla. Daha sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir alternatif olma hedefiyle öne çıkan bu platformun başka yetenekleri de bulunuyor. Bunları daha detaylı öğrenmek için okumaya devam edebilirsin!

 • Cardano blockzincir platformu bilimsel yaklaşımıyla öne çıkıyor. Bilimsel çalışmalarla desteklenen bu platform, aynı zamanda resmi internet sitesinde akademik araştırma makaleleri de yayınlıyor.
 • Muhasebe ve hesaplama katmanları birbirinden ayrıldığı için yapılan işlemler kolaylaşıyor ve böylece verimlilik artıyor. Modüler mimari tasarımının temel amacı ise bağımsız bir anlayış benimsemeleri!
 • Birinci ve ikinci nesil sistemlerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kendisini geliştirmeyi amaçlıyor. Yani kripto para sistemlerine yeni bir soluk getiriyor!
 • Merkezi olmayan bir anlayış benimseyerek bağımsız ve gelecek odaklı kullanımları hedefliyor. Platformun katmanlı mimarisi, kullandığı algoritmalar ve yapılan güncellemeler Cardano’nun bağımsızlık fonksiyonunu destekliyor. 
 • Hisse kanıtı (proof of stake) mekanizmasını kullanan en büyük blokzincirlerden biri olması sayesinde ağın güvenliğini sağlıyor ve verimliliğini artırıyor.
 • ADA coin olarak adlandırılan kendi kripto para birimini kullanıyor. Platform içindeki işlemler de bu para birimi üzerinden gerçekleştiriliyor.
 • Platform kullanıcılarının yönetime katılabileceği ve oy kullanabileceği bir sistem modeli sunuyor. Bu özelliği Cardano’yu topluluk odaklı bir platform haline getiriyor.
 • Karmaşık DApp’leri bile barındırmaya olanak sağlıyor. Böylece veri kontrolü üçüncü tarafları dahil etmeden kullanıcıların eline geçiyor. Yani Cardano projesinin ana hedeflerinden biri olan güvenlik her zaman ön planda tutulmuş oluyor.
 • Akıllı sözleşme sayesinde borçlu kullanıcıların ödeme yapmaması durumunda kilitli fonları tutma hakkına sahip oluyor.
 • Platformun kullandığı Haskell programlama dili, yüksek hata toleransına sahip yönüyle öne çıkıyor. Plutus kodlarını ise akıllı sözleşmeler için kullanıyor.
 • Alonzo güncellemesi sayesinde akıllı sözleşmeleri, merkezi olmayan borsaları ve NFT uygulamalarını destekleyebiliyor.
 • Cardano, Ouroboros protokolünü kullanıyor. Bu protokol aslında platformun temelini oluşturuyor ve onu diğer blokzincir platformlarından ayıran asıl etmeni ifade ediyor.

Yeni yatırım fırsatlarının sektördeki rolünü yakından takip etmek istiyorsan Midas yanında! App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek güncel gelişmeleri takip edebilir, hatta Midas yatırım hesabıyla bitcoin madenciliği hisselerine göz atabilirsin. Hadi sen de uygulamayı indir, fırsatları hemen yakala!

Cardano Nedir? Ada Coin Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler