Blog

Brüt Ne Demek? Brüt ve Net Ücret Arasındaki Fark Nedir?

June 11, 2024
Brüt Ne Demek? Brüt ve Net Ücret Arasındaki Fark Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Brüt Ne Demek? Brüt ve Net Ücret Arasındaki Fark Nedir?

Çalışanların vergiler ve diğer kesintiler yapılmadan önceki toplam maaş miktarına denk gelen brüt ücret, şirketlerin mali planlamalarında çok önemli bir rol oynuyor. Peki, brüt ve net ücret terimleri arasındaki farkı biliyor musun? Hadi, öğrenmek için adımlarımızı takip et!

İş hayatını deneyimlemiş biriysen “brüt ücret” kavramını daha kariyerinin ilk günlerinde mutlaka duymuşsundur. Brüt ücret, en kaba tabiriyle kesintisiz gelir ya da maaş tutarını ifade eden bir terim. İş hayatındaki her çalışanın total maaşını belirlemek üzere kullanılan brüt ücret terimi, vergi ve sigorta primleri gibi kesintiler yapılmadan önceki maaş tutarına denk geliyor. Yani brüt maaş, işçinin hesabına yansıyan net rakamdan daha yüksek bir değerde oluyor. Girizgahı yaptığımıza göre, şimdi de brüt ve net ücret konusuna daha yakından göz atalım!

Brüt Nedir, Ne Anlama Gelir?

Brüt kelime anlamı olarak kesintisi yapılmamış, saf ve ham para gibi ifadelere karşılık geliyor. Farklı bir ifadeyle, finans sektöründe sıklıkla kullanılan bu terim için “çeşitli kesintiler gerçekleşmeden önceki toplam ücret” de diyebiliriz. Özellikle maaş konuları gündeme geldiğinde sıklıkla dile getirilen brüt ücret kavramı, net miktarlardan önceki ve çeşitli vergilendirmeleri kapsamayan bir fiyatlandırma politikasını ifade ediyor.

Brüt Ücret Nedir? Neleri Kapsar?

Brüt ücret, çalışan bir kişinin elde ettiği maaşın herhangi bir kesinti yansıtılmamış halini ifade ediyor. Sıklıkla merak edilen brüt ne demek sorusunu şimdi tamamen yanıtladığımıza göre, gelelim brüt ücretin neleri kapsadığına! Şöyle ki, aslında brüt ücretin içeriği işverenle yapılan sözleşmeye göre değişebiliyor. Ancak bu tutar genel olarak net maaş ücreti, vergiler, fazla mesai, ikramiye ve sigorta ödemeleri, komisyonlar ve eğer varsa çalışana yapılacak farklı ödemelerin tümünü kapsıyor. Brüt maaşa yapılan kesintiler içerisinde önemli yere sahip olan vergilerle ilgili bilgi almak istersen, Vergi Nedir? Türleri Nelerdir? başlıklı yazımıza göz atabilirsin.

Net Ücret Nedir?

Net ücret terimi, bir işçinin brüt maaşından yapılan çeşitli kesintilerin sonucunda geriye kalan tutarı temsil ediyor. Yani vergi, sigorta primi ve çeşitli yasal kesintilerin brüt maaştan kesilmesi sonucu elde edilen maaşa “net maaş” adı veriliyor. Haliyle bu tutar, genellikle çalışan kişinin maaş günü geldiğinde banka hesabında gördüğü meblağa karşılık geliyor. 

İş tercihi ve finansal planlama noktasında son derece mühim olan net ücret faktörü, herhangi bir iş teklifini değerlendirirken ya da maaş müzakereleri yaparken masaya yatırılması gereken bir konu. Nitekim adaylar, brüt yerine daha çok net ücreti dikkate alıyor ve ilgili tutarın yaşam standartlarını karşılayıp karşılamadığının analizini yaparak, karar verme sürecini buna göre tamamlıyor.  

Net Maaş Brüt Maaşın Yüzde Kaçıdır?

Brüt ve net ücret arasındaki yüzdelik dilim, brüt maaştan yapılacak kesintilerin detayına göre değişkenlik gösterebiliyor. Ancak genel olarak bir işçinin net maaşı, brüt maaşının yüzde 80 ila 90’ını oluşturuyor. Bu kesintiler içerisinde vergilerin nasıl hesaplandığı hakkında ayrıntılı bilgi için Vergi Dilimleri Nedir? Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsin.

Brüt ve Net Maaş Nasıl Hesaplanır?

Brüt ve net maaş hesaplaması yaparken ilk olarak prim, vergi ve diğer kesintilerden önceki toplam kazanç belirleniyor. Kesintilerin yapılmasının ardından elde edilen temiz gelir ile net maaşın ne kadar olduğu görülüyor. Daha yalın haliyle, brüt maaş hesaplaması net maaş, işsizlik ve SGK primi, gelir ve damga vergisi gibi parametrelerin toplanması sonucu ortaya çıkıyor.

Örnek verecek olursak; 20 bin TL net maaşın brütü, yapılan kesintiler geri eklendiğinde 28 bin 744 TL 37 kuruş oluyor. Brüt ücretin net fiyatını hesaplarken ise söz konusu yöntemin tam tersi olarak, brüt maaştan yapılacak ilgili kesintiler çıkarılıyor ve net maaşa ulaşılıyor.

Brüt Ne Demek? Brüt ve Net Ücret Arasındaki Fark Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler