Blog

BofA Nedir? Ne Demek?

March 1, 2024
BofA Nedir? Ne Demek?
Makaleyi sesli dinle
BofA Nedir? Ne Demek?

Yatırım dünyasına yeni adım attıysan pek çok yerde karşına çıkan BofA’nın ne olduğunu merak ediyor olabilirsin. Peki, sence BofA bir hisse kodu mu yoksa bir kuruluş mu? Öğrenmek için doğru adrestesin!

Pek çok yatırımcının bildiği üzere borsayı daha çok aracı kurumlar domine ediyor. İşte BofA, yani Bank of America da bu aracı kurumlardan biri olarak milyonlarca yatırımcının ilgi odağında. Sen de pek çok kişi gibi BofA’nın ne olduğunu ve yatırım dünyasına etkilerini merak ediyorsan yazımızı okumaya hemen başla!

Borsada BofA Nedir?

BofA Nedir? Ne Demek?

Borsada BofA, toplam varlık açısından Amerika’nın en büyük ikinci, toplam gelir açısından ise en büyük beşinci bankası olan Bank of America’nın kısaltması. Çok uluslu bir bankacılık ve finansal hizmet şirketi olan Bank of America’nın merkezi, Amerika’nın Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte şehrinde bulunuyor.

BofA’yı Kim Kurdu?

Bank of America, Amadeo Pietro Giannini tarafından kurulmuş. Bankanın ilk kurulduğu zamanki adı Bank of Italy imiş. Giannini, Bank of Italy’yi Los Angeles’taki bir bankayla birleştirmiş ve böylece yeni bankanın adı Bank of America olmuş.

BofA Ne İş Yapar?

BofA, günümüzde finans dünyasının en etkili oyuncularından biri olarak biliniyor. Yüklü miktarlarda hisse alım satımı yapan BofA, yatırımcıların yatırımlarını en iyi şekilde yönetebilmelerine yardımcı oluyor. Milyonlarca yatırımcının alım-satımına aracılık eden BofA Borsa İstanbulda da hisse alıp satıyor. Yatırımcılar günlük ve haftalık bazda BofA’nın gözde hisselerini ve satış listesini inceleyerek yatırımlarını yönetiyor. Hatta BofA, Borsa İstanbuldaki yabancı alımlarını izlemek için de önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

BofA Nasıl Çalışır?

Borsada BofA, daha önce belirttiğimiz üzere gün içinde onlarca hisse alıp satıyor ve büyük miktarlarda işlem yapıyor. Öyle ki borsadaki alım ve satımlarda en önemli belirleyicilerin başında BofA geliyor. Bununla birlikte piyasa dengelerini hızlı bir şekilde değiştiren BofA’nın işlemlerinin, BofA robotu tarafından yapıldığı biliniyor.

Aynı zamanda pek çok önemli kuruluş gibi BofA’nın da yatırımcıları “al” veya “sat” şeklinde yönlendirdiği analistleri bulunuyor. BofA analistleri belirli dönemlerde yüksek artış veya düşüş bekledikleri hisseleri açıklayarak şirketin önemli bir aracı kurum olma özelliğini destekliyor.

BofA Robotu Nedir?

BofA robotu, Bank of America’nın borsada otomatik olarak işlem yapan yapay zeka robotunu tanımlıyor. Algoritmalara dayalı işlem yapan BofA robotu, özellikle borsada düşüş gerçekleştiğinde yatırımcılar tarafından negatif bir araç olarak değerlendiriyor. Diğer yandan pek çok yatırımcı, hisse seçimini BofA robotunun yaptığı işlemlere göre belirliyor. Fakat genel itibarıyla BofA robotu ve borsada robot kullanımı yatırım dünyasında tartışma yaratmaya devam ediyor.

BofA Hisse Alırsa Ne Olur?

BofA hisse alarak milyonlarca yatırımcının alım-satım işlemini yönetiyor. Borsa İstanbulda gün içerisinde milyonlarca liralık alış yapan BofA, bu nedenle yatırımcı adaylarının da yakın takibi altında bulunuyor. Midas, BofA’nın Borsa İstanbulda en çok alış ve satış yaptığı hisseleri gün gün yayınlıyor. Midas’ın web sitesindeki BIST Şirket Haberleri başlığından bu hisseleri takip edebilirsin.

BofA Aldığı Hisseleri Ne Zaman Satar?

BofA Nedir? Ne Demek?

BofA aldığı hisseleri çoğunlukla gün içerisinde satıyor. Peki, BofA aldığı hisseleri satamazsa ne olabilir? Bu sorunun cevabı için bir alt satıra kaydırabilirsin!

BofA Satamadığı Fazla Hisseleri Ne Yapar?

26 Ocak 2024 tarihine kadar BofA’nın takasta hisse senedi saklama hakkı bulunmuyordu. Bu sebeple BofA, aldığı hisse senedini iki gün içerisinde satamazsa bu hisseyi anlaşmalı olduğu bir kuruma virman yani transfer etmek zorundaydı. Bank of America’nın fazla hisseleri virman ettiği kurum ise genellikle Citibank oluyordu. BofA’nın takasta hisse senedi saklama hakkının olmadığını ve satamadığı hisseleri iki gün içerisinde virman edeceğini bilmek, senetlerdeki fiyat değişimlerini anlamlandırmak açısından büyük önem taşıyordu.

Geçtiğimiz günlerde bu durum değişti. 26 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), BofA’nın genel saklama hizmeti faaliyetinde bulunma talebini onayladı. Böylece BofA, artık aldığı hisseleri iki gün içerisinde satmak ya da anlaşmalı olduğu kurumlara virman etmek zorunda kalmayacak.

Yatırımlarını pratik bir şekilde nereden yönetebileceğini bilmiyor musun? Yanıt belli! App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek canlı borsa verilerini takip edebilir, yatırım fırsatlarını yakalayabilirsin. Hadi, fırsatları yakalamak için daha fazla vakit kaybetme!

BofA Nedir? Ne Demek?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler