Blog

Altın Çeşitleri Nelerdir?

March 23, 2023
Altın Çeşitleri Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Altın Çeşitleri Nelerdir

Altın, sevdikleriniz için bir özel gün hediyesi olarak, şık bir aksesuarda veya güvenilir bir yatırım aracı olarak hayatın pek çok farklı alanında kendine yer buluyor. Peki, bu kıymetli ve çok yönlü madeni biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Geçmişten bugüne güç, ihtişam ve şıklığın simgesi olan altın aynı zamanda uzun yıllardır en çok tercih edilen yatırım araçları arasında bulunuyor. Altın, değeri günden güne artan kıymetli bir maden ve piyasada çok çeşitli ürün alternatifi yer alıyor. Yatırımcılarını uzun vadede mutlu eden ve ani değer kayıpları benzeri riskler taşımayan bu değerli maden hakkında “Kafalı altın nedir?”, “Reşat altın nedir?” vb. merak edilen pek çok detay söz konusu. “Kaç çeşit altın vardır?” sorusu ise tahmin edeceğiniz üzere zirveyi kimseye kaptırmıyor.

Altın Boyutları ve İsimleri Nasıl Sınıflandırılır?

Altın Boyutları

Altın isimleri, boyutları ve altın türleri birikim yapma hedefiyle bu değerli madene rota çeviren pek çok yatırımcının merak ettiği hususlar arasında. Türkiye altın piyasasında üretilen altın çeşitleri aşağıdaki gibi yedi farklı şekilde sıralanıyor:

Altın Türleri Nelerdir?

Altın Türleri, Ağırlıkları ve Ayarları
Gram altın0.995 saflığında 24 ayar has altın veya -0.916 saflığında 22 ayar has altından üretilebilir.
Çeyrek altın1.75 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.
Yarım altın3,21 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.
Tam altın (Cumhuriyet altını)7,016 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.
Reşat altın7,2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.
Hamit altın7.2 gram ağırlığındadır ve 22 ayardır.
Gremse altın (Kafalı altın)5 yarım altına eşittir ve 22 ayardır.

Not: Altın ayarı, saflık oranını ifade eder. 22 ayar altın yüzde 91 saflık oranına sahiptir. 

Renklerine Göre Altın Çeşitleri Nelerdir?

  • Sarı Altın: Sarı altın, altının en yaygın rengidir ve genellikle gümüş-bakır ile alaşım halinde üretilir.
  • Beyaz Altın: Sarı altınla aynı özelliklere sahiptir ancak farklı olarak alaşımında nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metaller kullanılır.
  • Yeşil Altın: Nadiren özel tasarımlarda kullanılır. Bakır ve gümüş karıştırılarak üretilir.

En Çok Kazandıran Altın Çeşitleri Nelerdir?

Altın Çeşitleri

Altın, modası geçmeyen bir yatırım aracı olarak popülerliğini günümüzde de koruyor. Tam olarak bu nedenle “Yatırım için önerilen altın sıralaması nedir?” veya “En büyük altın hangisi?” benzeri onlarca soru yatırımcıların gündemini meşgul ediyor. Doğru altın yatırımının planlama aşamasında öncelikle yatırım hedefi ve hacminin belirlenmesi gerekiyor.  

Küçük-orta ölçekli yatırımcılar için çeyrek, yarım, tam veya gremse altınlar uygun birer yatırım alternatifi olabiliyor. Yatırım tutarı ise bütçeyle birebir ilişkili olarak değişkenlik gösteriyor. Sahte altın benzeri güvenlik riskleri veya alım-satım işlemlerinde yüksek komisyonlardan korunmak adına altın satın alırken bazı kriterlerin dikkate alınması gerekiyor.

Altın Gerçek mi, Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Yüzde İşareti

Altın satın alma işleminde, kuyumcudan fiziksel altın olarak alınacağı durumlarda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Altının TSE belgesi istenmeli.
  • Altının ayar, imalatçı firma ve kuyumcuya ait damga detayları dikkatli şekilde incelenmeli.
  • Satın alınan altının faturası alınmalı ve saklanmalı.

Teknolojinin nimetleri sayesinde fiziki altına alternatif olarak öne çıkan altın hesabı ve altın sertifikaları, günümüzde her geçen gün daha sık tercih ediliyor. Nitekim altın hesaplarının değişken ve yüksek oranlara sahip komisyon oranları nedeniyle, talepler artık altına dayalı emtia sertifikalarına doğru kayıyor. Peki, altın sertifikaları nedir ve nasıl avantajlar sağlar? Yanıtlar için sayfayı aşağıya kaydırın!

Ayrıca bakınız; Altın Yorumları ve Haberleri

Altın Sertifikası Avantajlı Bir Alternatif mi?

Altın Çeşitleri Nelerdir?

Altın sertifikası altın, gümüş vb. kıymetli madenler ve emtia varlıklarına yatırım yapmak isteyenler için ideal bir finansal ürün alternatifi olarak öne çıkıyor. Darphane tarafından ihraç edilen ve borsada işlem gören emtia sertifikalarının her biri, 0-995 saflıkta 0.01 gram altına denk geliyor. 21 Mart 2023 tarihi itibarıyla altın sertifikaları için fiziki dönüşüm seçeneği sunuluyor.

Yatırımcının fiziki dönüşüm talep etmesi halinde altın sertifikasının darphanelere veya doğrudan kişilerin talep edeceği adreslere ulaştırılacağı ifade ediliyor. Her yatırımcı için günde asgari 50 gram, azami 1000 gram altına eş değer sertifika için fiziki dönüşüm talep hakkı sunulacağı yönünde bilgilendirmeler bulunuyor. Yakın gelecekte finans dünyasının odağında yer almaya aday olan altın sertifikası hakkında dikkat çeken avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Düşük komisyon oranlarıyla alım-satım ve saklama avantajı
  • Çalınma vb. güvenlik risklerinin önlenmesi
  • Yüzde 0 stopaj dolayısıyla vergi avantajı

Midas ile Güvenli ve Konforlu Yatırım Fırsatlarını Keşfedin!

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hız ve avantaj sağlayan özellikleriyle altın sertifikaları önümüzdeki günlerde hızla yaygınlaşacağa benziyor. Sizce? Peki, bu avantajlı finansal ürünlere Midas uygulamasını indirip bir yatırım hesabı açarak tek talimatla ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Hemen App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirin, finansal yatırımlarda takipçi değil; öncü rolü üstlenin!

Aracılık hizmetleri, Sermaye Piyasası tarafından yetkilendirilen lisanslı Midas Menkul Değerler A.Ş aracılığıyla sunulmaktadır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Çeşitleri Nelerdir?

Benzer İçerikler