Blog

Aile Bütçesi Nedir?

January 24, 2024
Aile Bütçesi Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Aile Bütçesi Nedir?

Mutlu bir aile hayatı için önce sevgi ve saygı, sonra da dengeli bir finansman gerekiyor. Aile bütçesinin doğru planlanmasıyla ailedeki her bireyin mutluluğu ve refahı sağlanabiliyor. Mutlu ailelerin sırrı olan doğru aile bütçesi planlamasına dair merak ettiğin her şey bu yazıda!

Aile bütçesi oluşturmak ve sahip olduğun bütçenin sınırları dahilinde kusursuz işleyen gelir-gider dengesi kurabilmek için ekonomist olmana gerek yok. Kendini ve aileni iyi tanıman, ihtiyaçlarınızı doğru belirlemen, tablonun giderler kısmında kontrolü kaybetmemen ve gelecek günler için her zaman tedarikli olman yeterli. Aslında bu kadar basit olan bir konunun, senin ve sevdiklerinin hayatına nasıl mucizevi dokunuşlar yaptığını görünce şaşıracaksın!

Aile bütçesi planlaması, tahmin edebileceğin üzere bireysel bütçe planlamasına kıyasla çok daha gerekli ve çok daha avantajlı. Çünkü sadece senin değil tüm ailenin güven içerisinde yaşamasını sağlıyor. Doğru bir aile bütçesi planı sadece bugünü değil, geleceğini de teminat altına almaya vesile oluyor. Öyle ki aile bütçesi planlaması yapmak, aileyi gereksiz harcamalar yapmaktan ve parayı doğru yönetememekten koruyor. Peki, aile bütçesi nasıl oluşturulur? Hadi birlikte bakalım!

Aile Bütçesi Ne Anlama Gelir?

Aile bütçesi, aileler için gelir-gidere dayalı bir denge oluşturmaya yarayan bir finansman planıdır. Aile bütçesi planı, finansman sağlığını güçlendirmek için çok pratik ve gerekli bir yol olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Sahip olunan bütçe, esasında sahip olunan olasılıklar anlamına geliyor. Yaşam kalitesini artırma olasılığı, eğitim ve kültürel aktivitelere daha çok zaman ayırabilme olasılığı, iyi bir gelecek inşa etme olasılığı… Bütçeyi doğru yönetmek, tüm olasılıklar arasında en iyilerine sahip olma şansını artırmak anlamına geliyor.

Aile Bütçesi Nasıl Planlanır? 

Finansal açıdan dengede olmanın aile saadeti için önemine ikna olduysan, gelir-gider cetvelini muntazam şekilde oluşturmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırsın demektir. O zaman geriye “Aile bütçesi nasıl planlanır?” sorusuna yanıt vermek kalıyor. İhtiyaçlarına ve imkanlarına en uygun aile bütçesi oluşturmanın belli adımları bulunuyor. Sana ve ailene en uygun bütçeyi oluşturmak sadece beş adım uzağında. İşte aile bütçesi oluşturmak için yapman gerekenler:

  • Evin tüm geliri hesaplanmalı: Öncelikle eve giren tüm gelir kalemlerinin kaydını tutmak gerekiyor. Bu kaydın sadece gelirin maddi karşılığını değil zaman aralığını, düzenli olup olmadığını, sürdürülebilirliğini içermesi de önem taşıyor. İşten ayrılma ve proje bitimi gibi riskli dönemlerin yanına soru işareti koymak, kötü ihtimallere karşı tetikte olmayı sağlıyor. Aynı şekilde terfi beklentisi, zam ve prim gibi yaklaşan pozitif ihtimaller için de tabloya notlar eklemek, aile bütçesine yaklaşımı gerçekçi kılıyor.
  • Giderler belirlenmeli: Aile bütçesini oluştururken kira, faturalar, gıda alışverişi, eğitim masrafları gibi sabit ve gerekli giderlerin tümünü kaydetmek gerekiyor. Buna ek olarak tüm aile bireylerinin potansiyel bütün kişisel giderlerini bilmek ve bunları kayıt altına almak,aile bireylerinin daha planlı ve kontrollü davranmasını sağlıyor.
  • Aile bireyleriyle açık iletişim kurulmalı: Kişisel masraflar, aile bütçesini oluşturmada ve sadık kalmada en çok zorluk yaratabilecek alanı oluşturuyor. İstekler ve ihtiyaçlar dengesini çocukların da anlayabileceği bir dille anlatmak, aile bireyleriyle bütçe hakkında sürekli ve sağlıklı iletişim halinde olmayı sağlıyor.
  • Bütçe hakkında son derece gerçekçi olunmalı: Aile gelirleri kaydedildi, sabit giderler ve kişisel harcamalar çıkarıldı, nihayet her şey matematiksel kesinlikle önünde duruyor. Şimdi gerçekçi olma zamanı. Bütçenin sunacağı yaşam standardıyla ilgili yanılsamalara kapılmamak için aile bireylerine sıkı maddi kurallar uygulamak gerekebiliyor. Sonuçta aile bütçesi planı, sadece ona uyulduğu ölçüde işe yarıyor.
  • Hedeflerden biri mutlaka geleceği inşa etmek olsun: Aile bütçesi kesinlikle gelirlerle giderlerin denk olduğu bir tabloya sahip olmamalı. Böyleyse bir yerlerde bir şeyler yanlış hesaplanmış demektir. Aile bütçesinin olmazsa olmazı tasarruf. Bütçenin bir kısmını gelecek için biriktirmek ve mümkünse yatırım fırsatlarıyla değerlendirmek her adıma hazırlıklı olmayı sağlıyor.

Aile Bütçesi Oluşturmak Neden Önemli?

Aile Bütçesi Nedir?

Tüm ailenin toplam geliri ve giderini bilmek, kötü sürprizlerle karşılaşma riskini bir hayli azaltıyor. Aile bütçesi, her bireyi mutlu ve refah içinde yaşayan bir aile oluşturmaya katkı sağlıyor. Bu nedenle aile bütçesini en doğru şekilde oluşturmak ve sağlıklı ilerlemesini sağlamak kritik önem arz ediyor. Aile bütçesi planlaması temelde gelirler ve giderler kadar basit bir tabloya dayansa da, tıkır tıkır işleyen bir aile bütçesinin kazandırabileceği sonsuz faydalar bulunuyor:

  • Aile bütçesi oluşturmak harcamaları kontrol altında tutmayı sağlıyor. Bu da tüm aileyi daha planlı ve hedef odaklı bireyler yapıyor.
  • Aile bütçesine sahip olmak, aile bireylerini giderler hakkında fazla düşünmekten ya da gereksiz kaygıdan uzak tutuyor. Hangi konularda sorun yaşanabileceği, hangi açılardan güvenli limanda olduğunu bilmek aile bireylerini çok daha rahat hissettiriyor.
  • Aile bütçesi aile bireyleri için gerçekçi hedefler koymayı ve bu hedeflere zaman içerisinde ulaşmayı sağlıyor.
  • Bütçe hakkında her ayrıntıya hakim olmak aile fertlerini borçlanmaktan ve kötü maddi sürprizlerden koruyor.
  • Güçlü bir aile bütçesi, bankalara karşı finansal açıdan iyi bir karneye sahip olmayı sağlıyor. Bu da ev, araba ya da benzeri bir yatırım yapmak istendiğinde güçlü bir kredi notu elde etmek için son derece değerli.

Aileye İyi Bir Gelecek Hazırlamanın Yolu: 50/30/20 Kuralı

Biraz da finansman özgürlük yolunda tasarrufun öneminden bahsedelim. 50/30/20 kuralı, Harvard Hukuk Fakültesi Profesörü Elizabeth Warren’ın 2005 yılında yayınladığı kitabında geçen bütçe yönetimi teorisi. Bu kural özetle aile bütçesini üç parçaya bölmeyi öneriyor. Bu teoriye göre bütçenin yüzde 50’si barınma, beslenme, ulaşım, eğitim, sağlık, fatura ve kredi ödemeleri gibi temel giderlere ayrılıyor. Yüzde 30’u sosyal ve kültürel aktiviteler, tatil ve hobiler gibi ihtiyaçlar için harcanıyor. Kalan yüzde 20’nin ise tasarruf hesabı altında gelecek günler için en kârlı şekilde biriktirilmesi gerekiyor.

Aile bütçesi kesinlikle günü kurtarmak, idare etmek ya da var olanı harcamak demek değil. Aile bütçesi oluşturmak, tıpkı bir şirketin maddi varlığını yönetmek kadar ciddiye alınması gereken bir sorumluluk anlamı taşıyor. Ailenle sahip olduğun finansal gücün, aile bireylerinin hayat potansiyellerini belirlemede son derece önemli bir rol oynadığını unutmamalısın.

Aile bütçene Borsa İstanbul ve Amerikan borsalarındaki hisse senetlerine yatırım yaparak katkıda bulunmak istersen Midas yatırım hesabını kullanabilirsin. Hadi, hemen App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, Midas yatırım hesabıyla yeni yatırım fırsatlarına yelken açmaya başla!

Aile Bütçesi Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler