Blog

GS Hisse Senedi (GSRAY) Fiyatı ve Grafiği

August 10, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: GS Hisse Fiyatı ve Grafiği

Galatasaray SK veya GS (GSRAY), Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden biridir. Kulübün temelleri 1905 yılında Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından Galatasaray Lisesi’nde atılmıştır. Bugüne dek futbol branşında 22 kez Süper Lig şampiyonu olmayı başaran takım, 18 kez Türkiye Kupası’nı kazanmıştır. Ayrıca 2000 yılında UEFA Kupası’nı ve ardından Süper Kupa’yı müzesine görüterek tarihî bir başarıyla imza atmıştır. Kulübün futbol, basketbol, voleybol, yelken, sutopu, judo, tenis, atletizm, e-spor, yüzme, kürek ve binicilik gibi pek çok farklı spor dalında faaliyetleri vardır. GS marka sahibi, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş’dir. 

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş.’nin merkezi İstanbul’da yer alır. Şirkette toplam 599 kişi çalışır. Ayrıca GS Spor Okulları bünyesinde profesyonel görevler alan atletler ve özel teknik kadro elemanları da bulunur. Buradan hareketle kısaltması Galatasaray’ın sadece bir spor kulübü olmadığı, aynı zamanda geniş bir kitleye istihdam sağlayan bir şirket kimliği taşıdığı söylenebilir.

GS Kuruluşu

Galatasaray; Ali Sami Yen önderliğinde Asım Sonumut, Reşat Şirvani, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Kamil Ulus tarafından kurulmuştur. Kulübün kurucuları, 1905-1919 yılları arasında yeni isimlerin eklenmesi ve eskilerin çıkmasıyla değişikliklere uğramıştır. Kulübün resmî kimlik kazanması, 1912 yılında Cemiyetler Kanunu’nun çıkmasıyla gerçekleşmiştir.

Galatasaray SK’nin ilk renkleri kırmızı-beyazdır. Bir süre sonra kulübün renklerinin sarı-kırmızı olarak değiştirilmesi kararlaştırılmıştır. Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. isimli şirket, marka kimliği de taşıyan kulübün sahibidir. Poster, kitap, giysi ve oyuncak gibi emtiaların üretimini ve satışını yapabilir. Söz konusu şirket 26.11.1997 yılında tescillenerek faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. 

GS Halka Arz

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş., halka 14.02.2002’de arz edilmiştir. İlk işlem tarihi ise 20.02.2002’dir. Halka arz edilen Galatasaray hissesi, şirketin o dönemdeki sermayesinin %16’sına tekabül eder. Şirket borsaya GSARAY kısaltması ile dâhil olmuştur. Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. hissesinin %68.77’si Galatasaray Spor Kulübü Derneği’ne aittir. Kalan %31.23 pay ise halka açıktır.

GS hisse yorumları yıllar boyunca değişiklik göstermiştir. Bunda spor kulübünün başarıları da etkilidir. GS hisse yorumu ve değerlendirmelerine göz atarak şirketin piyasa değeri ve ortalama hacmi hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

GS Hisse Analizi

Tablo 2: GS Hisse Analizi

GS Satın Aldığı Şirketler

Galatasaray hisse yorumlarını etkileyen faktörler arasında şirketin yaptığı büyüme hamleleri de yer alır. Bu duruma GS’nin 2021 yılında bünyesine kattığı Niğde Anadolu FK örnek olarak verilebilir. GS markası altında bulunan şirketler şunlardır:

 • Galatasaray Sportif A.Ş 
 • Galatasaray Store ve Galatasaray Store Plus
 • Galatasaray TV 
 • Galatasaray Dergisi
 • Galatasaray Radyo
 • Galatasaray Mobile
 • Galatasaray Bonus

Galatasaray Kulübü, sahip olduğu firmalar sayesinde köklü yapısını güçlendirmeye devam eder. Tüm bu şirketler, GS hisseleri ve markanın kalitesi üzerinde oldukça etkilidir. 

GS Şirket Bilgileri

 • CEO: Hande Ocak Başev
 • Çalışan Sayısı: 599
 • Merkezi: İstanbul, Türkiye
 • Kuruluş Tarihi: 30 Ekim 1905
 • Sektör: Spor

GS Hisse Senedi (GSRAY) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı