Blog

Alphabet (GOOGL) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 15, 2022
Alphabet (GOOGL) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

Alphabet, 2015 yılında Google ve şirketlerini bir çatı altında toplamak için kurulan bir şirkettir. Çok uluslu konglomerat olarak bilinen firma; teknoloji, bilim, araştırma ve yatırım sermayesi üzerine ağırlık veriyor. Şirketin merkezi Kaliforniya Mountain View’de yer alıyor. Alphabet hisse değeri, 2020 yılı itibariyle piyasada 1 trilyon dolara yükseldi. Firma; Apple, Amazon ve Microsoft’un ardından bu piyasa değerine ulaşan dördüncü şirket oldu.

CEO: Sundar Pichai

Çalışan Sayısı: 156.500 

Merkezi: Mountain View, Kaliforniya, ABD

Kuruluş Tarihi: 2 Ekim 2015

Sektör: İletişim Hizmetleri

Popüler Ürünler: Google, X Development, Google Fiber, GV, CapitalG, Calico, Nest Labs

Google’ın Kuruluşu

Google, 10 Ağustos 2015 tarihinde yeni bir holding kurma planını açıkladı. Bu şirketin halka açık olacağı duyuruldu ve Alphabet, 2 Ekim 2015 tarihinde Larry Page tarafından kuruldu. Şirketin kuruluş amacı, Google internet arama bölümünü diğer projelerden ayırmaktı. Böylece internet arama bölümünün daha şeffaf bir yapıya ulaşması amaçlandı.

2016 yılından itibaren Alphabet CEO görevini Larry Page, başkanlığı ise Sergey Brin üstleniyor. Güncel yönetimde Sundar Pinchai CEO, John L. Hennessy başkan ve Ruth Porat ise CFO olarak şirket bünyesinde görev aldı.

Alphabet Hisse Senedi Fiyatı

Alphabet İlk Ürün

Şirketin ilk ürünü olan Google, 2 Ekim 2015 tarihinde Alphabet’in bünyesinde yeniden örgütlendi. Şirket, Google internet arama bölümünün hesaplanabilir bir yapıya ulaşmasını sağlamak amacıyla kuruldu.  

Alphabet En Popüler Ürün

Şirketin en popüler ve önemli ürünü Google’dır. Şirket, Google’nin ardından Calico, Nest, Fiber, Makani ve Capital G’yi de bünyesine kattı. 

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

Alphabet Hisse Senedi Grafiği

Alphabet Çalışan Sayısı

Şirketin 2016 yılında toplam çalışan sayısı 72.053 kişi olarak belirlendi. Her yıl daha da büyüyerek ilerleyen şirketin 2022 yılı ocak ayı itibariyle çalışan sayısı 156.500 kişiye ulaştı.

Alphabet Yan Kuruluşları

Alphabet, Google dışında başka şirketlere de ev sahipliği yapar. Firma, Calico ve Verily gibi alt şirketleri de kapsıyor. DeepMind ve robot yazılımları ile ilgilenen Intrinsic şirketleri Alphabet’in bünyesinde yer alıyor. Bunların yanı sıra Capital G, Google Fiber ve GV gibi şirketler de söz konusu holdingin çatısı altındadır. İlaç keşfi yapan Isomorphic Labs ve aya seyahat üzerine araştırmalar yapan X Development da firmanın alt şirketlerindendir.

Alphabet (Google) Hisse Senedi Analizi

Tüm Google haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler