Blog

Ereğli Hisse Senedi (EREGL) Fiyatı ve Grafiği

August 4, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Ereğli Hisse Fiyatı ve Grafiği

Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşları arasında yer alan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası ya da diğer adıyla Erdemir (EREGL), devlet tarafından hayata geçirilmiş bir üretim girişimidir. Şirket, 46 yıl devlet bünyesinde faaliyetlerine devam etmesinin ardından 2006 yılında OYAK’a devredilmiştir.

Kurulduğu günden bu yana büyümeye devam eden şirket, Ereğli ve çevresinde yaşayanların en önemli geçim kaynaklarından biridir. Ereğli, yıllar içerisinde gelişimini destekleyen yatırımlar yapmış ve 1986 yılında borsada işlem görmeye başlamıştır. Başarılı ticari hamleler sonucu kapasitesini önemli ölçüde arttıran Erdemir, çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Gerçekleştirdiği yatırımlarla hâlen büyümeyi sürdüren Ereğli borsa yorumları için şirket değerlemesini incelemek mümkündür.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan şirket, kurulduğu günden bu yana kapasitesini kademeli olarak artırmaya devam etmiştir. Fizikî olarak büyüyen şirket, beraberinde istihdam olanaklarını da geliştirmiştir. 2021 sonu itibarıyla şirket bünyesinde çalışan kişi sayısı 5705 olarak kayıtlara geçer

Ereğli Kuruluşu

Endemir; devlet tarafından Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1960 yılında kurulmuştur. Kâğıt üzerinde kurulan şirketin fabrikalarının inşası ve faaliyete geçme süreci 3,5 yıl sürmüştür. Şirket, 15 Mayıs 1965 yılında aktif olarak üretime başlamıştır. Ereğli A.Ş., günümüzde Türkiye’nin en büyük yassı demir üreticileri arasında yer alır. 

Ereğli Halka Arz

Endemir, halka arz edilerek özelleştirilen ilk şirkettir. 1986 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın açılmasıyla Ereğli Demir Çelik borsada işlem görmeye başlamıştır. Bu alanda yatırım yapmak isteyen kişiler, Ereğli hisse yorumlarına göz atarak bu konuda daha isabetli kararlara varabilirler. Söz konusu şirketin hisseleri hakkında bilgi edinmek için öncelikle işlem gördüğü borsaların hangileri olduğunu öğretmek doğru bir adım olarak kabul edilebilir.

Ereğli Demir Çelik hisse senetlerinin işlem gördüğü borsa endeksleri; BIST Sınai, Metal Ana, 100, 50, 30, Kurumsal Yönetim, Sürdürülebilirlik, Yıldız, Temettü, Temettü 25 olarak sıralanabilir. Şirketin hisse senetleri bunların yanı sıra tüm BIST endekslerinde işlem görebilir. Ereğli hisse senetlerinin %47,63’lük kısmı halka açıktır. Bu bölümün sermaye içerisindeki payı ise 1.667.181 bin TL’dir.

Ek olarak “EREGL hisse yorum” içeriğimize de göz atarak Ereğlinin hedef fiyatına ulaşabilirsiniz.

Ereğli Hisse Analizi

Tablo 2: THY Hisse Analizi

Ayrıca bakınız: Ereğli Hisse Yorum!

Ereğli’nin Satın Aldığı Şirketler

Şirketin gerçekleştirdiği ilk yatırım; Yeni Liman’ın işletmeye alınmasıdır. Karadeniz Bölgesi’nin en büyük limanı olan bu alan, bölgeye yüksek katma değer sağlamıştır. Bu hamlenin ardından şirket, 250 bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip Kalay ve Krom Kaplama Tesisi’ni bünyesine katmıştır. Gerçekleştirdiği her yatırımın ardından üretim kapasitesini arttıran şirket, 2000 yılında yassı çelik üretiminde 3 milyon ton değerini aşmıştır. 

Şirket, 2001 yılında Gebze’de kurduğu Erdemir Çelik Servis Merkezi’yle (Ersem) ihracat rekoru kırmayı başarmıştır. Art arda gelen başarıların ardından Ersem, ilk satın alma işlemini gerçekleştirmiştir. 2002’de ilk olarak İsdemir, ardından Romanya’da bulunan yılda 108.000 ton kapasiteye sahip LBE Çelik Tesisi Endemir tarafından satın alınmıştır. Şirket, 2004 yılında Divriği-Hekimhan Madenlerini satın alarak adını Ermaden olarak değiştirmiştir. Gerçekleştirdiği bu hamlelerin ardından da Avrupa Kalite Ödülü’nde “Mükemmellikte Yetkinlik Derecesi” ve “Ulusal Kalite Ödülü Büyük Ölçekli Kuruluşlar” kategorisinde başarı ödülüne layık görülmüştür. 

Ereğli Şirket Bilgileri

  • CEO: Salih Cem Oral, Süleyman Savaş Erdem
  • Çalışan Sayısı: 5705 (2021)
  • Merkezi: Ereğli, Zonguldak 
  • Kuruluş Tarihi: 11 Mayıs 1960
  • Sektör: Demir ve Çelik
Benzer İçerikler