Blog

eBay (EBAY) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 15, 2022
eBay (EBAY) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

eBay Amerika Birleşik Devletleri merkezli, açık arttırma usulü online satış faaliyetleri gerçekleştiren internet sitesine sahip bir kuruluştur. Şirket, 1995 yılında Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde kuruldu. Kısa sürede ürün ve hizmetleri milyonlara ulaşan şirket, günümüzde 32 ülkede faaliyet gösteriyor. AuctionWeb adıyla ortaya çıkan kuruluş sonrasında kendisini geliştirerek eBay adı ile satış işlemlerini devam ettirdi. Şirketin borsadaki sembolü ise EBAY şeklindedir.

Kuruluşun temel işlevi alıcı ile satıcı arasında aracılık faaliyetleri yürütmektir. eBay, alıcıdan herhangi bir kesinti yapmasa da satıcılardan ilk birkaç sipariş dışında belli bir miktar komisyon alıyor. Yaklaşık 180 milyon kullanıcısı olan ve sürekli genişleyen kullanıcı ve satıcı hacmiyle eBay platformunda takribî 25 milyon satıcı ve 1 milyarın üzerinde ürün listeleniyor. 

CEO: Jamie Iannone (president​ & CEO)

Çalışan Sayısı: 13 300 (2019)

Merkezi: San Jose , Kaliforniya , ABD

Kuruluş Tarihi: 3 Eylül 1995

Sektör: e-Ticaret

Popüler Ürünler: PayPal

eBay Kuruluşu

Şirket, 3 Eylül 1995 yılında İran asıllı Amerikalı girişimci Pierre Omidyar tarafından hayata geçirildi. Omidyar’ın ilk olarak kız arkadaşına maddi anlamda destek olmak için açtığı bu site, kısa sürede trend hâline geldi. Kuruluş, yoğun site trafiği yüzünden internet servis sağlayıcısının işletme hesabı oluşturmayı teklif etmesi ile resmi zemine oturdu. Bugüne kadar Omidyar’ın sadece hobi olarak gerçekleştirdiği satışlar bir şirket çatısı altında yürütülmeye devam etti. Şirket eBay adını resmî olarak Eylül 1997’den itibaren kullanmaya başladı.

eBay Hisse Senedi Fiyatı

eBay İlk Ürün

Omidyar’ın AuctionWeb üzerinden sattığı ilk ürün kırık bir lazer pointer idi. Omidyar, ilk sipariş bilgisini aldıktan sonra alıcıya ürünün kırık olduğunu anlayıp anlamadığını sordu. Alıcı Kanadalı Mark Fraser ise “Ben kırık lazer pointer koleksiyoncusuyum.” şeklinde cevap verdi. Böylece şirketin temellerini oluşturan AuctionWeb üzerinde satılan ilk ürün 14,83 dolarlık bir lazer pointer olarak kayıtlara geçer. Bu faaliyetin ardından şirket, kısa sürede kişiler arası ürün satışının gerçekleştirildiği ilk çevrimiçi açık arttırma platformu niteliği kazandı.

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

eBay Hisse Senedi Grafiği

eBay En Popüler Ürün

Kuruluşun en popüler ürünü, sahibi olduğu PayPal ödeme sistemidir. Bu sistem sayesinde dünyanın birçok yerindeki kullanıcılar birbirlerine para gönderebiliyorlar. PayPal’da Amerikan dolarından Japon yenine kadar pek çok para birimi ile işlem yapılabiliyor. 3 Ekim 2002 yılında sistemi satın alan kuruluş, sonrasında dünya genelindeki popülaritesini arttırdı. PayPal günümüzde Avusturya, Fransa, ABD, Birleşik Krallık,  İsviçre, İspanya, Belçika gibi ülkelerde web sitesi bulunduruyor. PayPal 21 Ekim 2020’de kripto para piyasasına da girdi. Mart 2022 itibarıyla kuruluşun piyasa değeri 31,17 milyar dolara ulaştı.

eBay Çalışan Sayısı

Şirketin 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla çalışan sayısı 13.300’dür. Şirket her geçen gün daha da gelişen bir büyüme kaydediyor. Kuruluşun çalışan profili incelendiğinde yaklaşık 6.000 personelin Amerika Birleşik Devletleri’nde geri kalan 7.300 personelin ise dünyanın diğer coğraflarında bulunduğu belirtiliyor. Şirket, her geçen gün dünya genelindeki uluslararası personel sayısını artırıyor. Jamie Iannone ise eBay CEO’su olarak görev yapmaktadır.

eBay Yan Kuruluşları

Şirket yalnızca eBay sitesi üzerinden değil yan kuruluşlarıyla da faaliyet gösteriyor. Bunlar arasında mobile.de, Auction Co, eBay motors, StubHub, gittigidiyor (Ebay, Türkiye’deki faaliyetlerine ara verse de gittigidiyor hâlâ şirketin bir markasıdır) olmak üzere birçok şirket bulunuyor. Dünya çapında çeşitli ülkelerde faaliyet gösteren bu kuruluşların faaliyet alanları araba kiralama, çevrimiçi müzayede, bilet satış, otomobil parçaları ve çevrimiçi alışveriş olarak sıralanabilir. 

eBay (EBAY) Hisse Senedi Analizi

Tüm eBay haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler