Blog

Amazon (AMZN) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 15, 2022
Amazon (AMZN) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

Amazon (AMZN); e-ticaret alanında hizmet veren ve bulut bilişim, dijital akış, yapay zekâ gibi yeniliklere odaklanan çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Amazon, dünyanın en değerli markalarından biri olarak kabul ediliyor. Dünya çapında hizmet veren şirket, aktif olarak 6 kıtada ve 21 ülkede varlığını sürdürüyor. Şirket, bir e-ticaret şirketi olmanın yanı sıra farklı yan ürünlere ve hizmetlere de sahiptir.

Ücretli olarak sunulan ek hizmetlerle kullanıcılara ayrıcalıklar tanıyan Prime Video ve Amazon tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli Alexa, bu ürünler ve hizmetler arasında yer alıyor. Bir bulut bilişim platformu olan Amazon Web Services de markanın hizmetleri arasındadır. 

CEO: Andy Jassy

Çalışan Sayısı: 1.000.000

Merkezi: Seattle, Washington, ABD

Kuruluş Tarihi: 5 Temmuz 1994

Sektör: E-ticaret

Popüler Ürünler: Saç bakım ürünleri, spor ekipmanları, kart ve kutu oyunları, kitap

Amazon.com Kuruluşu

Amazon.com, 5 Temmuz 1994’te ABD’nin Washington eyaletinin Bellevue şehrinde bir internet girişimcisi olan Jeffrey Preston Bezos tarafından kuruldu. 1997 yılında halka açılan Amazon, başlangıçta bir çevrimiçi kitap perakendecisi olarak hizmet verdi.

Şirket; halka açıldıktan kısa süre sonra elektronik araçlar, video oyunları, giyim, mobilya gibi ürünlere de pazarında yer vermeye başladı. Ürün yelpazesini zamanla genişleten Amazon.com, ABD’nin en değerli şirketlerinden biri hâline geldi. Genel merkezini aynı eyaletin bir başka şehri olan Seattle’a taşıyan Amazon, birçok yan ürün ve hizmet geliştirdi. Şirketin kurucu Jef Bezos ise 2018-2021 yılları arasında dünyanın en zengin insanı unvanına sahip oldu.

Amazon Hisse Senedi Fiyatı

Amazon.com En Popüler Ürün

Farklı kategorilerde satış yapan Amazon.com, birden fazla popüler ürüne sahiptir. Amazon.com’un çok satanları arasında günlük ihtiyaçlara cevap veren ürünleri görmek mümkün. Giyim, kutu oyunları, kitaplar ve teknolojik cihazlar, en popüler ürünler arasında yer alıyor. 

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

Amazon Hisse Senedi Grafiği

Amazon.com Çalışan Sayısı

Dünya çapında hizmet vermekte olan şirketin 2020 yılı itibariyle toplamda 1.000.000 çalışanı bulunur. Şirketin büyümesiyle çalışan sayısı da artmaya devam etmektedir. Sadece çalışanlarına değil öğrencilere ve stajyerlere de birçok fırsat sunan amazon.com, bu sayede büyük bir gelişimi hedeflemekte ve farklı iş kollarında istihdam sağlıyor.

Amazon.com Halka Arz

Amazon.com 1997 yılında halka arz edildi. Küçük işletmelere satış yapma imkânı sunan Amazon, misyonunu “insanların internet üzerinden satın almak istedikleri her şeyi bulabilecekleri bir yer inşa etmek” olarak açıklıyor Yeryüzünün en müşteri odaklı firması olmak isteyen Amazon, hisse değerindeki sürekli artış ile bu anlayışının ve çalışmasının karşılığını büyük oranda aldı.  

Amazon Hisse Senedi Analizi

Tüm Amazon haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler