Blog

Airbnb (ABNB) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

July 14, 2022
Airbnb (ABNB) Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği
Makaleyi sesli dinle

Airbnb (ABNB), kiralık tatil evleri ve turizm faaliyetleri için çevrim içi pazar yeri işleten bir Amerikan şirketidir. Airbnb adı, “Airbed and Breakfast” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bu şirket, seyahat eden kişilere yatacak yer ve kahvaltı sağlayan bir kuruluş olarak faaliyetlerine başlıyor. Diğer taraftan Airbnb, pansiyon veya oteller zinciri değildir. Farklı bölgelerdeki kişilerin birbirine evlerini açmasını sağlayan bir komisyoncudur.

CEO: Brian Chesky

Çalışan Sayısı: 5597

Merkezi: San Francisco, Kaliforniya, ABD

Kuruluş Tarihi: 2008

Sektör: Konaklama

Airbnb Kuruluşu

Şirketin kurucuları Biran ve Joe, 2007 yılında kiralarını ödemekte zorlanan iki ev arkadaşıydı. Bu iki arkadaş, o dönemde bulundukları bölgede konaklama alanlarını yetersiz bırakan bir etkinlik düzenlediler ve evlerini otellerde yer bulamayan ziyaretçilere açarak krizi fırsata çevirdiler. Brian ve Joe, kısa bir süre sonra bunun bir yatırım fikri olduğunu düşünmeye başladı ve ardından aralarına Nate’yi de alarak 2008 yılında Airbnb’yi kurdular.

Airbnb Halka Arz

Airbnb, Aralık 2020’de halka arz edilerek ABD borsası Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. 68 dolardan satışa sunulan 52 milyon adet hissenin her biri, ilk işlem gününü 144 dolarla tamamladı. Airbnb, halka arzdan 3,5 milyar Amerikan doları değerinde gelir elde etti. Böylece şirket, borsadaki ilk işlem gününde %115 değer kazandı. 2020’nin ilk çeyreğinden itibaren pandemi sebebiyle düşüş yaşayan şirket, halka arzın ardından değerini 100 milyar doların üstüne çıkarmayı başardı. Bu şirketin güncel piyasa değeri ise 100,56 milyar dolardır.

Airbnb Hisse Senedi Fiyatı

Airbnb’nin Faaliyet Gösterdiği Ülke Sayısı

Airbnb, dünya çapında hizmet vermektedir. Şirket; 192 ülke, 33.000 şehir ve 800.000’in üzerinde kiralık konutla faaliyet gösteriyor. Şirketin faaliyet gösterdiği yerler arasında Türkiye, Yunanistan, Fransa, Gana, Suudi Arabistan, Hindistan, Singapur, Avustralya, Japonya, ABD ve Peru gibi dünyanın dört bir yanından ülkeler bulunuyor.

Amerikan Borsalarından Hisse Senedi Nasıl Alınır? – 3 Basit Adım

Airbnb Hisse Senedi Grafiği

Airbnb’nin Satın Aldığı Şirketler

Airbnb hisse değerini günden güne artıran bir şirkettir. Şirket, ilk olarak 2011 yılında Alman rakibi Accoleo’yu satın aldı. Airbnb, 2012’de de Londra merkezli rakibi CrashPadder’i satın alarak Birleşik Krallık’taki en büyük konaklama şirketi hâline geldi. Şirket, aynı yıl içerisinde çevrimiçi bir şehir rehberi olan NabeWise’yi ve konum tabanlı bir soru – cevap platformu olan Localmind’i da satın aldı.

Airbnb, 2017’de ise Kanada merkezli bir villa kiralama şirketi olan Luxury Retreats’i ve bir sosyal ödeme girişimi olan Tilt.com’u bünyesine kattı. Bir seyahat girişimi olan Accomable’yi de satın alan şirket, 2019’da bu listeye son dakika rezervasyon sitesi HotelTonight’ı ve uzun süreli konaklamalar sunan Urbandoor’u da ekledi. Aynı zamanda şirket, Rausch Street Films’i de yönetmektedir.

Airbnb Hisse Senedi Analizi

Tüm Airbnb haberlerine Midas’tan ulaşabilirsin. Haberler Hisse Fiyatlarının düşmesinde ve artmasında oldukça önemli yere sahiptir. Şirket haberlerini takip ederek hisse fiyatı yorumunu kendin yapabilirsin.

Ek olarak Midas Akademi ve Borsa Terimleri Sözlüğü ile kendini finans alanında geliştirebilirsin.


Benzer İçerikler