Blog

Koza Altın Hisse Senedi (KOZAL) Fiyatı ve Grafiği

August 9, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: Koza Altın Hisse Fiyatı ve Grafiği

Koza Altın (KOZAL), Türkiye’de altın madenciliği sektöründe öncü bir firmadır. Uluslararası platformda söz sahibi olan şirket, gelişen teknolojiden yararlanarak önemli başarılara imza atar. Faaliyet gösterdiği bölgede yaşayan insanlara ve doğaya saygı göstererek çalışmalarına devam eden Koza Altın İşletmeleri, sürdürülebilir bir madencilik yapmayı hedefler. 

Kozal’da 2729 çalışan mevcuttur. Şirket, insan faktörünü tüm çalışma alanlarında ön planda tutarak faaliyetlerine devam eder. Koza Altın İşletmeleri, çalışma isteği yüksek ve kurum kültürüne bağlı kişilerin olduğu bir ortama sahiptir.

Koza Altın Kuruluşu

Kozal, Türkiye’de altın aramak ve madenleri işletmek için 1989 yılında kurulmuştur. Kozal kuruluşundan bu yana ülkenin pek çok bölgesinde faaliyet göstermiştir. Şirketin tüm Türkiye’de aktif maden arama programı mevcuttur. Kozal’ın bir diğer amacı da ülkenin ekonomisine katkı sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda şirket, en son teknolojilerden faydalanmayı esas alır. Böylece altın madenciliği endüstrisinin gelişimine katkı sağlar.

Şirket, kamuoyuyla açık ve şeffaf bir ilişki kurarak faaliyette bulunduğu yörede yaşayan kişilere saygı gösterir. 2012 yılında yaklaşık 338,182 ons altın üretimi gerçekleştirmiştir. Aynı yılın sonundan firma; Akdeniz, Marmara, Karadeniz, Orta ve Doğu Anadolu’da 53 işletme ruhsatına almıştır. Buna ek olarak Koza Altın İşletmeleri’nin 406 arama ruhsatı mevcuttur. Kozal’ın Ovacık, Mastra, Çukuralan ve Kaymaz olmak üzere 4 adet işletme madeni vardır. Koza Altın İşletmeleri yer altı ve açık madenler için farklı teknikler uygular. 

Koza Altın Halka Arz

Kozal hisseleri 5 Şubat 2010 tarihinde halka açılmıştır. Kozal halka arzının hemen ardından 12 Şubat 2010 tarihinde ilk defa işleme alınmıştır. Koza Altın İşletmeleri’nin %45,01’lik hissesi, ATP İnşaat ve Ticaret Anonim şirketine aittir. Bunun yanı sıra şirketin %24,99 oranındaki hissesini de Koza-İpek Holding elinde bulundurur.

Koza Altın Hisse Analizi

Tablo 2: Koza Altın Hisse Analizi

Koza Altın Hisse Senedi Fiyatı

Koza Altın’ın hisse senedi fiyatı gitgide artmaktadır. 2010 yılında söz konusu fiyatlar 10-30 TL arasında değişkenlik göstermiştir. 2011-2018 yılları arasında bu fiyatın aynı aralıkta kaldığı görülür. 2018 yılından sonra Kozal, borsada yükselişe geçer. 

Koza Altın İşletmeleri, 2020 yılından itibaren 70 TL ve üzerini görmeye başlar. Dönemsel olarak düşüşler yaşamasına rağmen firma, genel itibarıyla istikrarlı bir yükseliş sergiler. Şirket hissesi, 2022 Temmuz ayı genelde 150 TL’nin üzerinde seyreder.

Koza Altın Hisse Senedi Grafiği

Kozal, 2010 yılında ilk kez işleme girdikten sonra yoğun şekilde talep görmeye başlar. Kozal hisse senedi, 2012 yılına kadar 10-30 TL arasında işlem görür. Şirketin hisseleri, 2020 yılının başından sonuna kadar 60’tan 90 TL’ye çıkar.

Koza Altın İşletmeleri, 2021 yılında çok daha fazla değer kazanır. Buna bağlı olarak şirkete yönelik talep de fazlalaşır. 2022 yılının ilk yarısında en yüksek değer olarak 180 TL görülür. 25 Temmuz 2022 tarihinde yapılan son işlem fiyatı ise 160,8 TL’dir. Günlük değişim 2,7 TL’dir. Şirket borsada yükselen bir hisse grafiğine sahiptir.

Koza Altın Şirket Bilgileri

  • CEO: Mahmut Çelik
  • Çalışan Sayısı: 2729
  • Merkezi: Türkiye
  • Kuruluş Tarihi: 29 Eylül 1989
  • Sektör: Metaller ve Madencilik

Koza Altın Hisse Senedi (KOZAL) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler