BIST Şirket Haberleri

Kontrolmatik (KONTR)’ten 272 Milyon Dolarlık Yatırım Planı

August 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Kontrolmatik (KONTR)’ten 272 Milyon Dolarlık Yatırım Planı

Kontrolmatik Teknoloji’nin yönetim kurulu başkanı Sami Aslanhan, yıllık 2 milyon prizmatik tek tip lityum-demir fosfat pil hücresi üretecekleri giga fabrikasının açılışını yarın yapacaklarını açıkladı. Aslanhan, ürünlerin yaklaşık 25%’inin iç piyasada satılacağını, geri kalan 75%’inin ise ihraç edileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

2025’e Kadar 272 Milyon Dolar Yatırım 💰

Fabrika için toplamda 272 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladıklarını belirten Aslanhan, ilk etapta üretilecek pil hücrelerinin 100 amper gücünde olacağını, daha sonra 150 ve 300 amperlik hücre üretimine geçeceklerini ifade etti.

Çeşitli Kullanım Alanları 🌞🏥🚗

Üretilen pil hücreleri; rüzgar ve güneş enerjisi depolama, hastaneler, alışveriş merkezleri, data merkezleri, elektrikli araçlar ve evlerde kullanılacak.

Kontrolmatik (KONTR)’ten 272 Milyon Dolarlık Yatırım Planı

Türkiye ve Dünya İçin Önemi 🇹🇷

Aslanhan, bu fabrikanın Türkiye için oldukça önemli olduğunu vurgulayarak Avrupa’dan Çin’e kadar kendi alanlarında başka bir fabrika olmadığını, bu sayede hem ithalatı azaltacaklarını hem de ihracat yapacaklarını belirtti. İhracat pazarları olarak Avrupa, Ortadoğu ve Sahra Altı’nı hedeflediklerini ekledi.

Yatırımlar Devam Ediyor 📈

Aslanhan, Türkiye’de işlenecek ham maddeler için de yatırım yapacaklarını ve iki yıl içerisinde bu projeyi tamamlayacaklarını belirtti. Ayrıca geri dönüşüm için de bir tesis kuracaklarını ve böylece madencilikten hücre üretimine uzanan bir ekosistem oluşturacaklarını ifade etti.

ABD’deki Fabrika 2024’te Devreye Alınıyor 🇺🇸

Aslanhan, ABD’de de 3 gigavatsaat kapasiteli bir fabrika için temel atma töreni yaptıklarını ve fabrikanın gelecek yıl tamamlanacağını bildirdi.

Kontrolmatik (KONTR)’ten 272 Milyon Dolarlık Yatırım Planı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı