Eurodollar, ABD doları cinsinden mevduatları ifade etmek için kullanılan bir borsa terimidir. Dolar cinsinden mevduatları ifade eden bu terim, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bankalarda geçerlidir. Söz konusu banka, ABD’ye ait olsa dahi devlet sınırlarının dışında bulunuyorsa eurodollar terimini kullanması gerekir. Yani euro dolarlar, ABD bankalarının yurt dışı şubelerinde tutulan Amerikan parası cinsinden mevduatları ifade eder.

Bu mevduatların büyük çoğunluğu Batı Avrupa ülkelerindeki bankalarda tutulduğu için söz konusu kavramın başına “euro” sözcüğü getirilir. Ancak sadece Avrupa kıtasında değil, dünya üzerindeki tüm ülkelerde tutulan ABD doları hesapları bu isimle anılır. Euro dolarlar nedir sorusunun cevabı bu şekilde özetlenebilir. 

Euro Dolarların Özellikleri Nelerdir?

Eurodolların özelliklerini kavramak için söz konusu piyasalara göz atmak gerekir. Dolayısıyla “Eurodolar piyasası nedir? Özellikleri nelerdir?” sorularına cevap vermek önemlidir. Eurodollar piyasaları, ulusal benzerlerine göre etkin işleyen pazarlardır. Bu piyasalar, mevduat sahiplerine daha fazla faiz öder. Üstelik fon talep eden bireyler, eurodollar piyasaları sayesinde daha düşük faiz oranıyla kredi alabilir.

Euro doların işleyişi ise kısaca şöyledir: Öncelikle işlemi yapacak olan bankanın Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında bulunması gerekir. Bu banka, faiz karşılığında Amerikan doları cinsinden mevduat kabul eder. Ardından bu fonları kullanarak tekrar dolar kredisi açar. Bu işlem, yabancı firmaların New York Piyasası’nda borçlanmalarını engellemek için ortaya çıkmıştır.

external link icon
ucuzkalanlar (1) (1) (1) (1)

Güçlü Sektörlerin Rasyolarına Göre Cazip Hisseleri

Euro Dolarların Önemi Nedir?

1960’larda borçlanmayı önlemek için çeşitli yöntemlerle birlikte geliştirilen bu piyasa modeli, güncelliğini sürdürür. Çünkü yıllar içinde borsa adına büyük önem kazanmıştır. Euro dolarların önemi, bir ulusal paranın kendi ülke sınırları dışında oluşan tüm piyasaları ifade etmesidir. 

Eurodollar, interbank işlemleri için de önemlidir. Bu terim, bankalar arası para piyasasını ifade eder. Bankalar sadece birey ve kurumlarla değil, kendi aralarında da para alışverişinde bulunabilir. Bu piyasaları yönetmek için eurodollar uygun bir tercihtir. Eurodolların bankalar açısından başka bir önemi daha bulunur. Bankalar, çok kısa vadeli döviz ihtiyaçlarını da bu piyasalardan karşılar. 

Eurodollar piyasalarına başvuranlar, yalnızca kişiler ve bankalar değildir. Çok uluslu şirketler ve hükümetler de fon arz ve talepleri için euro dolar piyasalarına başvurur Hükümetler, aktif olarak kullanmadıkları döviz rezervlerini bu piyasalara yatırarak faiz geliri elde eder. Görüldüğü üzere kişi, kurum, şirket, hükümet ve bankaların eurodollar piyasaları aracılığıyla kâr elde etmesi mümkündür.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...