Ekonomi ve Finans Haberleri

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

June 22, 2023 • 7 dakika okuma süresi
TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

📢 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın altıncı toplantısında, politika faizini yükseltti.

🇹🇷 Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 8,5%’ten 15%’e yükseltilmesine karar verdi. TCMB bu kararı ile politika faizini 650 baz puan artırmış oldu. Ancak bu artış beklentilerin altında kaldı.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması için parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasına karar verdiğini açıkladı.

Metinde özellikle enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmanın gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kadameli olarak güçlendirileceği belirtildi.

Kurul, politika faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede 5% hedefine ulaşmasını sağlayacak parasal ve finansal koşulları oluşturacak şekilde belirleyeceğini de açıkladı.

🔙 TCMB, Para Politikası Kurulu’nun geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizini sabit tutmuştu.

Peki, Faiz Beklentileri Nasıldı?

Reuters anketine katılan 15 kurumun hepsi politika faizinde artışa gidileceğini öngördü. Tahminlerin medyanı, bir haftalık repo faizinin 1150 baz puan artırılarak 20% seviyesine çekileceğini gösterirken tahminler 12,5% ile 30% aralığında yer aldı.

Bloomberg HT anketine katılan 15 kurumun medyan beklentisi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 25% seviyesine çıkarması yönünde oldu.

AA Finans‘ın beklenti anketine katılan 18 ekonomist, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 1.075 baz puan artırılarak 19,25%’e çekileceğini tahmin etti.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Faiz Kararı Borsaları Nasıl Etkileyecek? “Dolarımı, Altınımı Ne Yapayım?”

Tuncay Turşucu; faiz artışının borsaları, kuru ve altın fiyatlarını nasıl etkileyeceğini “Bir Bilene Sorduk” serisinin yeni bölümünde analiz etti.

Asgari Ücret 11.402 TL Oldu ⬆️

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Üçüncü toplantının ardından yeni asgari ücret açıklandı.

1 Temmuz itibarıyla asgari ücret 34% artışla net 11 bin 402 TL olarak belirlendi.

Yeni asgari ücret yaklaşık 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan etkilemesinin yanında, yasal mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi bakımından da toplumun tamamına yakınını ilgilendiriyor.

Yeni asgari ücret rakamıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, genel sağlık sigortası (GSS) primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri ve asgari ücretlinin rapor ücretinin de aralarında olduğu birçok kalem 1 Temmuz itibarıyla değişecek.

İşsizlik ödeneği arttı

Yeni asgari ücretten etkilenen kalemlerin başında gelen işsizlik ödeneğinde sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınıyor.

2023 yılı temmuz ayı ve sonrasında en az 4 ay çalışan bir işçi için; işsiz kalması ve gerekli şartları taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin 40%’ı, üst sınırı ise 80%’i olarak hesaplandığı için yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 5.325 lira, en yükseği ise 10.650 lira şeklinde uygulanacak.

Kıdem tazminatı 13.414 lira

Asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hak ediyor. Yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı 13.414 liraya yükseldi.

GSS için 402 lira ödenecek

Yeni asgari ücret artışı GSS primlerini de etkiledi. Hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için brüt asgari ücretin 3%’üne karşılık gelen 402 lira 44 kuruşun ödenmesi gerekecek.

Bu rakamın ödenmesiyle kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetinden yararlanacak. Gelir testine gidilip hanedekilerin kişi başı gelirinin brüt asgari ücretin üçte birinden yani 4 bin 471 liradan az hesaplanması durumunda ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

Staj ücretleri de arttı

İşletmelere staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yeni asgari ücretle yükselecek. Bu rakam, 2023 yılının ikinci altı ayı için belirlenen net asgari ücretin 30%’u olan 3.420 lira olacak.

Staj yapanların ücretleriyle ilgili işverenlere devlet desteği de sunuluyor. 20’den az çalışanı olan işyerlerinde işverene devlet tarafından sağlanacak destek tutarı stajyere ödenmesi gereken en az ücretin üçte ikisi olan 2.280 lira iken, 20 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde 1.140 lira olarak uygulanacak.

Bunların dışında, yeni asgari ücret rakamıyla askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında olduğu birçok kalemin rakamları da değişti.

En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak 💻︎

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını, düzenlemenin temmuz ayında TBMM’den geçeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim beyanı olduğu için en düşük memur maaşının 22 bin lira olmasının torba yasa teklifinde yer alacağını aktaran Işıkhan, teklifin Meclis’ten kısa sürede geçmesini sağlayacaklarını ifade etti.

Işıkhan, “Zaten iki konu vardı. En düşük memur maaşının 22 bin lira olması ve emekli aylıklarında yapılacak iyileştirme, Cumhurbaşkanı’mızın seçim beyanı olduğu için biz bunu torba yasada sunacağız. Meclis tarafından kısa sürede geçmesini sağlayacağız. Meclis tatile girmeden Allah nasip ederse çıkarmayı düşünüyoruz, temmuz ayında inşallah.” diye konuştu.

Teklifte 500 lira asgari ücret desteğinin de yer alacağını belirten Işıkhan, Bakanlık bürokratlarının konu üzerinde çalıştığını vurguladı.

Enflasyon Ne Durumda? Enflasyon Beklentileri Nasıl? 📊

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında 0,04% arttı. Yıllık TÜFE 39,59% oldu.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre 0,04%, bir önceki yılın aralık ayına göre %15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre 39,59% ve 12 aylık ortalamalara göre 63,72% olarak gerçekleşti.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup -13,79% ile konut oldu. Buna karşılık, 2023 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise 9,85% ile giyim ve ayakkabı oldu (Yukarıdaki tablodadır)

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni enflasyon beklenti anketini yayımladı. Yıl sonu enflasyon, dolar ve büyüme rakamları belli oldu.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde 37,17% iken, bu anket döneminde 38,55% oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde 29,84% iken bu anket döneminde 30,65% oldu.

24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 17,74% ve 18,12% olarak gerçekleşti.

Yıllık TÜFE beklentilerindeki gelişmeler (%) grafikteki gibidir: 

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 23,09 TL iken bu anket döneminde 26,18 TL oldu.

12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 24,61 TL iken bu anket döneminde  28,99 TL olarak gerçekleşti.

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı