Borsa Yorumları

Getiri ve Faiz Oranları Yükselirken Alınabilecek Hisseler

Ekim 12, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Getiri ve Faiz Oranları Yükselirken Alınabilecek Hisseler

Faiz oranlarının artması, borsayı da beraberinde ayı piyasası seviyesine sürükledi. Ancak hazine getirilerinin de bir hayli yükseldiği bu dönemde yatırımcıları bekleyen kazanç fırsatları olabilir. 

Bu fırsatlara baktığımızda, yükselen getiri ve faiz oranlarıyla pozitif bir korelasyona sahip hisse senetleri dikkatleri çekiyor. Buradan hareketle yükselen oranları gösteren ProShares Short 20+ Year Fonu’nda yer alan veriler doğrultusunda kazanç sağlayabilecek hisseleri tespit etmek için Dow Jones Sanayi Ortalaması endeksini incelemekte fayda var. 

Oranlar Yükselirken Dow Jones’ta En Çok Kazanan Beş Hisse!

Yükselen oranlarla pozitif ilişkisi olan, durgunluk dönemlerinde yatırımcılara savunma ve istikrarlı nakit akışı sunan 5 Dow Jones hissesi arasında şunlar yer alıyor: Merck (MRK), Johnson & Johnson (JNJ), Procter & Gamble (PG), IBM (IBM) ve Walmart (WMT).

Bu hafta Guggenheim, Merck (MRK)’in Gardasil ve Keytruda gibi önemli ürünlerindeki büyümeden destek alacağını söyledi ve biyofroma hissesindeki “NÖTR” derecelendirmesini “AL” seviyesine yükseltti. Merck’in yükselen faiz oranlarıyla da 0,5 pozitif korelasyonu var. 

Bu arada, gelecek haftaki kazanç sonuçlarının öncesinde IBM (IBM)’de bir piyasa performansı notu olan AllianceBernstein, şirketin zorlu bir makro zeminde başarılı sonuçlara doğru ilerlediğini söyledi. Ayrıca sözlerine şirketin emsallerine kıyasla “en savunmacı iş modeline” sahip olduğunu da ekledi. 

Yüksek Oranlardan Zarar Gören Hisseler de Var!

Getiri ve faiz oranlarındaki yükselme; Boeing (BA), Walt Disney (DIS) ve Cisco Systems (CSCO) gibi ProShares fonuyla negatif korelasyona sahip Dow Jones hisselerinde zarara sebep olabilir. 

Bu yıl hâlihazırda 40% değer kaybeden Disney (DIS), önümüzdeki dönemde daha fazla baskıyla karşılaşabilir. Goldman Sachs, benzer durumdaki diğer şirketler gibi Disney için de 2023 takvim yılına dair beklentilerini %1 oranında azalttı. Bu arada, Disney’in ProShares fonuyla 0,7 negatif korelasyonu var. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti