Ekonomi ve Finans Haberleri

FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Açıklandı!

January 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Açıklandı!

ABD’de çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi açıklandı.

FED, faiz kararında özellikle gıda ve enerji hariç tutulan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisini dikkate alıyor. FED’in 1 Şubat’ta gerçekleştireceği faiz toplantısı öncesi bu veri piyasalar için oldukça önemli!

  • Çekirdek kişisel tüketim harcamaları aralık ayında beklentilere paralel olarak 0,3% artış gösterdi. 
  • Yıllık çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi de beklentilere paralel 4,4% olarak açıklandı. Bir önceki ay veri, 4,7%’lik bir artış göstermişti.
  • ABD’de kişisel gelirler aralık ayında beklentilere paralel 0,2% arttı. Önceki veri 0,4% artış göstermişti.
  • ABD’de kişisel harcamalar ise aralık ayında 0,2% daraldı, beklentiler 0,1% daralma olacağı yönündeydi. Önceki veri de 0,1% daralmaya işaret ediyordu.

FED’i Okumak…

Son gelen veri ile birlikte FED’in 1 Şubat tarihinde gerçekleştireceği toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artışı yapacağı 99,1% ile fiyatlanıyor. 50 baz puanlık daha agresif bir artış ihtimaline ise 0,9%’luk bir ihtimal veriliyor.

FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Açıklandı!

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard geçen hafta yaptığı açıklamada, “Son ılımlılığa rağmen, enflasyon yüksek olmaya devam ediyor ve enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde 2%’ye dönmesini sağlamak için politikanın bir süre yeterince kısıtlayıcı olması gerekecek” dedi.

Dolayısıyla, kişisel tüketim harcamaları verileri enflasyonun düştüğünü pekiştirse de, FED’in zafer ilan etmesi için henüz çok erken. 

BNP Paribas ABD’li baş ekonomisti Carl Riccadonna, “Orman yangınını önlemek istiyorsanız, kamp ateşinin közlerinin tamamen söndüğünden emin olmalısınız. Henüz o noktaya gelmedik” dedi.

Riccadonna’ya göre “FED daha yavaş ilerlemek isteyebilirler ama yine de yürüyüşe devam etmek isteyecektir.”

📚 Sözlük

Kişisel Tüketim Harcamaları Nedir?

Kişisel tüketim harcamaları (PCE), ABD halkının mal ve hizmetlere yaptığı harcamaların bir ölçüsüdür. Ekonomik Analiz Bürosu’na (BEA), kişisel tüketim harcamalarının toplam değerini her ay toplu olarak bildirir. BEA’ya göre, PCE yurt içi harcamaların yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor ve gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) önemli bir itici gücü.

2012 yılında veri, FED tarafından para politikası kararları alınırken kullanılan birincil enflasyon verisi oldu. Hatta FED, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yerine bu veriyi tercih etmektedir.

Peki Neden Öncelikli Gösterge? Kişisel tüketim harcamaları verisi, bir kişinin ya da bir hane halkının belli bir dönem içinde yaptığı harcamaların toplamını gösterir. Tüketici enflasyonu verisi ise, belirli bir dönem içinde tüketicilerin yaptığı alımların ortalama fiyat değişimini gösterir. 

Kısacası, kişisel tüketim harcamaları verisi sadece bir kişi ya da hane halkının harcamalarını gösterirken, tüketici enflasyonu verisi tüm tüketicilerin harcama eğilimlerini ve fiyat değişimlerini yansıtmaktadır.

FED’in Öncelikli Enflasyon Göstergesi Açıklandı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı