Blog

Karma Fon Nedir? Nasıl Alınır

May 7, 2024
Karma Fon Nedir? Nasıl Alınır
Makaleyi sesli dinle
Karma Fon Nedir? Nasıl Alınır

Ağırlıklı olarak belirli bir temada şekillenen karma fonların ne gibi sürprizler sunduğunu öğrenmek ister misin? Evet dediğini duyuyoruz. Öyleyse şimdi odaklanma zamanı! Yatırım fonları arasında önemli bir yere sahip olan karma fonların detaylarını hep birlikte keşfetmeye başlıyoruz.

Yatırımcıların çeşitli varlık sınıflarına kolayca erişim sağlayarak portföylerini çeşitlendirmelerini sağlayan karma fonları daha önce duymuş muydun? Hisse senetleri, tahviller, emtialar ve gayrimenkul gibi farklı varlık türlerine yatırım yapan bu fonların, riskleri dağıtmak ve getirileri artırmak amacıyla tasarlandığını söyleyebiliriz. Böylece tek bir fon aracılığıyla farklı pazarlara ve varlık sınıflarına erişim sağlayan yatırımcılar, çeşitli avantajlardan faydalanıyor. Hadi, daha fazla bilgi için karma fonlara dair diğer detaylara da hemen göz atmaya başlayalım!

Karma Fon Nedir?

Karma fon, hisse senetleri, borçlanma senetleri ve altın gibi en az iki farklı araçtan oluşan bir yatırım enstrümanı olarak tanımlanıyor. Bu yatırım türünde her bir varlık biriminin, portföyün yüzde yirmisinden fazla bir değere sahip olması gerekiyor. Yatırımlarını çeşitlendirmekte zorlanan veya hangi varlık sınıfına yatırım yapacaklarına karar veremeyen kişiler için karma fonlar oldukça ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Karma Fon Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Karma fonlar, belirli temalara odaklanarak yatırım stratejileri oluşturuyor ve portföylerini buna göre dağıtıyor. Bir fonun karma fon olabilmesi için ise en az yüzde 20’sini hisse senetleri, borçlanma araçları veya kira sertifikaları gibi ortaklık paylarına yatırması gerekiyor. Öte yandan fonun temel bir varlık sınıfına odaklanması bekleniyor. Ve genellikle fonun ismi ile müsemma olan bu yatırım enstrümanında, izahnamedeki temaya uygun yatırım araçlarına ağırlık veriliyor.

Karma Fonlar Nelere Yatırım Yapar?

Karma fonlarda portföy yöneticileri genellikle hisse senetleri, tahviller, emtialar, gayrimenkul yatırımları gibi farklı varlık türlerine yatırım yapıyor. Bununla birlikte uluslararası piyasalardan alınan yabancı menkul kıymetler ve döviz birimleri de karma fonların portföylerinde bulunabiliyor.

Karma Fonlar Riskli mi?

Karma fonlar risk açısından genellikle orta düzeyde değerlendiriliyor. 1 ila 7 arasında değerlerle ifade edilen fon risk skalası, karma fonlarda çoğunlukla 5-6 aralığında yer alıyor. Nedeni ise son derece basit! Söz konusu fonlar hisse senetleri, borçlanma araçları ve emtialar gibi çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere karma fonlar, beraberinde belirli bir riske işaret etmiş oluyor. 

Yatırım konusunda sağlıklı karar vermene yardımcı olabilecek Tahsisli Sermaye Artırımı Nedir? Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsin.

Karma Fon Nasıl Alınır?

Karma fonları satın almak için Midas gibi aracı kurumlar üzerinden bir yatırım hesabına sahip olman gerekiyor. Midas aracı kurumlar vasıtasıyla internet üzerinden çevrim içi platformları kullanarak fon satın almak ise en kolay seçeneklerden biri olarak öne çıkıyor. Midas yatırım hesabı ile çeşitli karma fonlara yatırım yapmayı sen de güvenle düşünebilirsin.

Karma Fon Nereden Alınır?

Karma fonlar, hemen hemen diğer tüm fon çeşitleri gibi Midas yatırım hesabı aracılığıyla satın alınabiliyor. Midas uygulamasını indirip bir yatırım hesabı açarak sen de doğrudan karma fon alımı yapabilirsin. Üstelik Midas’ta sadece fon alım satım işlemleri değil, borsada işlem gören tüm yatırım enstrümanları üzerine işlem yapılabiliyor. SPK onaylı bir kuruluş olan bu yatırım platformunda ayrıca finansal okuryazarlığını üst düzeye ulaştırabileceğin birbirinden değerli ipuçları ve güncel gelişmeler de anbean takip edilebiliyor. 

Yatırım yapmayı düşünüyor ve finans dünyasını yakın mercekten takip etmeyi istiyorsan, Play Store ya da App Store üzerinden Midas uygulamasını sen de hemen indir!

Karma Fon Nedir? Nasıl Alınır

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler