Borsa Haberleri

Finans Sektöründe Büyük Sarsıntı! Banka Hisseleri Neden Düşüyor?

Mart 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Finans Sektöründe Büyük Sarsıntı! Banka Hisseleri Neden Düşüyor?

Risk sermayesiyle ilişkili bir bankanın likidite gücünü artırmak için beklenmedik şekilde çarpıcı aksiyonlar alması ve kriptoyla ilişkili bir bankanın tasfiye kararı almasının ardından dünkü seansta banka hisseleri hızla düştü.

● 4,1% gerileyen finans sektörü S&P 500 içinde en büyük düşüş yaşayan sektör oldu.

SVB Financial (SIVB) hisseleri 60% düştü: Faiz oranlarının bir süre daha yüksek seviyelerde kalmasını bekleyen SIVB, bilanço hedefini varlık duyarlılığını artıracak şekilde yeniden güncelledi. Satılmaya hazır menkul kıymetlerinin neredeyse tamamını bu süreçte elden çıkan SIVB, likiditesini güçlendirmek için en az 1,75 milyar dolarlık yeni hisse satışı yapmayı planlıyor. Şirket 1. çeyrek öngörülerini de aşağı çekti. Bunun sonucunda Moody’s şirketin kredi notunu düşürdü.

First Republic (FRC) hisseleri 17% değer kaybetti: FRC aynı zamanda, start-up şirketlerinden gelen mevduatların azalmasından dolayı nakit sıkıntısıyla boğuşuyor.

Kripto dostu Silvergate Capital (SI) 42% düşerek adeta çakıldı: SI, çarşamba günü ilerleyen saatlerde faaliyetlerini yavaşlatmaya ve kripto borsası FTX’in çökmesinden dolayı büyük darbe yiyen Silvergate bankasını tasfiye etmeye karar verdi.

Signature Bank (SBNY) hisseleri 12% düştü: Dördüncü çeyrekte, zorlu kripto ortamı nedeniyle dijital değer bankacılığı mevduatlarında kasıtlı olarak azaltma yoluna gittiğini duyurdu.

● Özellikle SVB Financial (SIVB)’da yaşanan dram yelpazedeki tüm banka hisselerini sarstı. Wells Fargo analisti Mike Mayo, “Sektörün tam bir göstergesi olmasa da ‘SIVB İvmesi’ duyarlılığı etkiliyor” ifadelerini kullandı.

● Mayo, fon yapısı daha çeşitlendirilmiş olan büyük bankaların resesyona dayanma konusunda daha hazırlıklı olduklarına işaret etti.

● Analist bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Kurumsal mevduatlardan ve/veya seçkin aktörlerden gelen sıcak paradan aynı türde ilave fonlamaya ihtiyaç duymaksızın fonlama çeşitliliğini artıran büyük bankaları tercih ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Finans Sektöründe Büyük Sarsıntı! Banka Hisseleri Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti