Borsa Yorumları

BYD Hisse Hedefi: 260% Artış Beklentisi

Kasım 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
BYD Hisse Hedefi: 260% Artış Beklentisi

● Citigroup, Çin hisseleri arasında BYD’nin “AL” pozisyonunda ilk sıralarda yer aldığını ve araç üreticisinin hisselerinin önümüzdeki 12 ay içerisinde 260%’tan fazla artış kaydetmesinin beklendiğini açıkladı. 

● Wall Street bankası, Warren Buffett destekli şirketin mevcut durumda 175 Hong Kong Doları olan hisse fiyatının 640 Hong Kong Doları’na (81,50 dolar) yükselmesini bekliyor. 

● 25 Ekim’de müşterilerine bir bilgilendirme yazısı gönderen Citi analistleri, bu yıl 1 milyon adet olan BYD “yeni elektrikli araç” satışlarının önümüzdeki yıl 137% oranında artacağını öngördüklerini vurguladı. Pilli, şarjlı hibrit veya yakıt hücreli elektrikli araçlar Çin’de yeni elektrikli araçlar (NEV’ler) olarak sınıflandırılıyor. 

● Citi hisse senetleri analisti Jeff Chung, şirketin 28 Ekim’deki kazanç açıklamasının ardından hisselere ilişkin “AL” notunu ve fiyat hedefini yineledi. 

● Üçüncü çeyrekte NEV satışlarındaki 52%’lik artışın, sonuç açısından “umut verici bir nokta” olduğunu ifade eden Chung, önümüzdeki çeyrekte 280 bin adede varan bir satış yapılmasını ve araç başına net kârın 20% artarak 12 bin yuana (1.644 dolar) ulaşmasını bekliyor. 

● Chung’ın BYD için fiyat hedefi, diğer analistlerin hedeflerinin oldukça üzerinde. FactSet verilerine göre 6 analistin hisselere ilişkin fiyat hedefi ortalaması, şirket hisselerinin 60,8% yükselebileceğine işaret ediyor.

● Öte yandan Chung, BYD fiyat hedefini, CATL ve Tesla gibi rakip şirketlere benzer bir gelecek dönem tahmini kazanç artış oranını dikkate alarak belirlediğini vurguladı. Chung sözlerine şöyle devam etti: “BYD’yi sektör konsolidasyonunun önemli bir kazananı olarak gördüğümüzden, bu oranın makul olduğuna inanıyoruz.”

● Borsa dışı olarak ABD’de de işlem gören BYD hisseleri bu yıl 38,8% oranında değer kaybetse de son 10 yıl içerisinde yaklaşık 600% değer kazandı. 

● Küresel ekonomideki düşük büyüme oranı, emlak sektöründeki sıkı finansal koşullar ve sıkılaşan düzenlemeler nedeniyle Çin hisseleri geçtiğimiz yıl sert bir düşüş yaşamıştı. 

● Analistlere göre, siyasi durumun stabil hale gelmesiyle birlikte Pekin tekrar ekonomik kalkınmaya odaklanabilir ve bu sayede politika belirsizliği azalabilir.

BYD Hisse Hedefi: 260% Artış Beklentisi

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti