Blog

Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Nisan 8, 2022
Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?
Makaleyi sesli dinle

Teknolojinin gelişimiyle birlikte artan küreselleşme, yatırımcıların kendi ülkeleri dışındaki borsalara da yatırım yapmasına imkan tanıyor. 

Bugün birçok bireysel ve kurumsal yatırımcı, özellikle ABD’de borsalarında faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerine yatırım yapıyor.

Eskiden böyle bir yatırım yapabilmek için Amerika’da bulunmanız gerekirken artık aracı kurum veya bankalar aracılığıyla dilediğiniz yabancı hisse senedini alma şansına sahipsiniz.

Yabancı Hisse Nereden Alınır?

Yabancı hisse senedi en güvenli, kolay ve hızlı şekilde Midas’tan alınır. Midas, Amerikan Borsaları’nda dünyaca ünlü şirketlere yatırım imkanı sunan SPK lisanslı bir aracı kurumdur. Bunun yanı sıra Midas, her türden yatırımcının ihtiyaç duyabileceği kaliteli finansal veriyi ve kaynakları ücretsiz sunmaktadır. 

Yurt Dışı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Midas’a kayıt olarak kolayca dünyanın en büyük şirketleri olan Tesla (TSLA), Apple (AAPL), Google (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) gibi yabancı şirketlerin hisselerini alabilir ve satabilirsin.  

Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

 • Hesap Aç: Midas’a ücretsiz olarak kayıt ol
 • Hisseni Seç: Keşfet sayfasından Tesla (TSLA) hisse detay sayfasını arayarak bulabilirsin
 • Hisseyi Al: Hisse detay sayfası içerisinde alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsin. 
Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?
Yabancı Hisse Senedi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Türkiye’deki birçok aracı kurum ve banka yatırımcılardan yüksek komisyon ücretleri talep ettiği için genelde yatırımcılar, ilgisini yerel piyasalarla sınırlı tutmak zorunda kalıyor. Üstelik hesap açmak için 25.000 dolar gibi alt limit şartları sunan aracı kurumlar var. Midas’ta ise hiç bir alt limit bulunmuyor.

Midas sayesinde yatırımcılar basit ve pratik bir şekilde Amerikan borsalarından yabancı hisse senedi alabiliyorlar. Peki Midas’ın avantajları neler?

 • Midas, kullanımı tamamen ücretsiz bir aracı kurumdur. 
 • Midas, resmi adıyla Midas Menkul Değerler A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen ve denetlenen bir aracı kurumdur. Tıpkı bankalarda olduğu gibi, düzenli olarak denetlenen ve belli regülasyonlar çerçevesinde hareket eden bir finansal kuruluştur.
 • Midas, özellikle yatırıma ilk başlayan kişilerin sorun yaşamadan yatırım yapabileceği sezgisel bir tasarıma sahiptir. Bu sayede ilk defa Midas’ı kullanan bir kişi basit ve pratik şekilde yabancı hisse senedi alımı yapabilir. 

Yurt Dışı Hisse Senedi Alımı Neden Önemli?

Her ülke ve borsası ayrı bir büyüme potansiyeline sahiptir ve yatırımcılar genelde kendi ülkeleri dışındaki bu potansiyelleri de değerlendirmek ister. Ayrıca yabancı hisse senedi almak portföyü çeşitlendirerek riski dağıtmayı sağladığı için çoğu uzun vade yatırımcısı portföyünde yabancı hisse senedi bulundurmaya özen gösterir. 

Örneğin bugün itibarıyla Türkiye’deki yüzbinlerce yatırımcı Amerika’da bulunan ve dünyanın en büyük iki borsası olan New York ve Nasdaq borsalarına sıklıkla yatırım yapıyor. 

Çünkü dolar bazlı yatırımlar, yatırımcıların hem enflasyon hem de kur baskısının yol açtığı döviz krizinden kolaylıkla sakınabilmesini sağlıyor.

Örnekten ilerleyelim:

 • 7 Nisan 2017 tarihi itibarıyla Amazon (AMZN) hissesi alan biri 7 Nisan 2022 tarihi itibarıyla dolar bazında %254 getiri sağlamış olacaktı.

Amazon bu noktada “spesifik” bir örnek olarak algılanabilir, o yüzden daha genel ve ortalama bir örnekten ilerleyelim: 

 • 7 Nisan 2017 tarihi itibarıyla Amerika’nın en büyük 500 şirketinin borsadaki ortalama değerini gösteren S&P 500 indeksine yatırım yapan bir kişi, 7 Nisan 2022 tarihi itibarıyla dolar bazında %90 getiri sağlamış olacaktı. 

İşte bu yüzden, dünya genelindeki birçok bireysel ve kurumsal yatırımcı, dünyanın en büyük ekonomisine sahip Amerika’daki New York ve Nasdaq gibi borsalara yatırım yapmaya özen gösteriyor. 

Yabancı Hisse Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Amerikan borsalarına yurt içinde veya yurt dışındaki bir aracı kurum üzerinden yatırım yapabilirsin. Bunun için herhangi bir yasal engel bulunmuyor. Bu noktada dikkat etmen gereken tek şey, aracı kurumun kendisidir. Bir aracı kurum seçerken şunlara dikkat etmen gerekir:

 • Seçeceğin aracı kurum, düzenli olarak denetlenen ve belli regülasyonlar çerçevesinde hareket eden bir finansal kuruluş olmak zorundadır.
 • Seçeceğin aracı kurum, yüksek komisyon ücretlerine sahip olmamalıdır. Düşük komisyon ücretlerine sahip bir aracı kurumla anlaştığın takdirde ödeyeceğin ücret düşük olacağından daha fazla hisse senedi alım ve satımı yapabilirsin.
 • Seçeceğin aracı kurum, eğer yatırımda yeniysen basit ve pratik bir işlem arayüzüne sahip olmalıdır. Aksi takdirde yatırımlarının meyvelerini toplayamadan yatırımdan vazgeçebilirsin. 

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti