Bültenler

Wall Street’in En Önemli Haftası!

Wall Street’in En Önemli Haftası!
Google News Icon Takip Et

Borsa ve Yatırımcılar

Wall Street’in en önemli haftası! FED toplantısı, büyüme verileri ve hafta boyunca gelecek olan büyük çaplı şirketlerin kazanç raporları derken bu hafta konuşacağımız çok fazla konu var! 

FED faiz kararı: FED, salı ve çarşamba günleri gerçekleştireceği toplantısının ardından çarşamba günü TSİ 21:00’da faiz kararını açıklayacak. FED’in bu toplantıda 80% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceği tahmin edilirken, eylül toplantısında bankanın 51% ihtimalle 50 baz puan ve 40% ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışı yapacağı öngörülüyor. Vadeli piyasalarda ise FED’in yıl sonuna kadar faizleri yaklaşık 3,5%’e yükselteceği, 2023’ün ikinci yarısında ise düşürmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Resesyon (durgunluk) tartışmaları: Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, hafta sonu yaptığı açıklamada FED’in ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” gerçekleştirmesi ihtimalini düşük gördüğünü söyledi. Aynı zamanda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise yaptığı bir açıklamada, ABD ekonomisinde resesyon yaşanacağına dair şimdilik herhangi bir işaret görmediğini ve iki çeyrekte de üst üste negatif büyüme yaşansa dahi bunun resesyon olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti.

 • Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanı öneririz. 
Wall Street’in En Önemli Haftası!

Ekonomik takvim: ABD’de ikinci çeyrek büyüme verisi de bu hafta perşembe günü açıklanacak. FED’in tercih ettiği enflasyon verisi olan gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış kişisel tüketim harcamaları endeksi ise cuma günü yayınlanacak. Büyüme verisi, gündemdeki resesyon tartışmaları düşünüldüğünde en kritik veri! Büyüme verisinin daralma göstermesi yönünde beklentiler de mevcut. Eğer gerçekten ABD ekonomisi ilk çeyrekteki 1,6%’lık düşüşün ardından bu çeyrekte de daralırsa üst üste iki çeyrek daralma yaşanmış olacak ve Yellen kabul etmese de “resmi olarak bir durgunluk” yaşamış olacağız.

Kazanç raporları: Bu hafta S&P 500’ün üçte biri kazanç raporlarını paylaşacak. Raporlarını merakla beklediğimiz şirketlerin arasında büyük (mega-cap) şirketler de bulunuyor. Özellikle salı günü Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL) gibi dev isimler raporlarını açıklayacak. Çarşamba günü ise Meta Platforms (META), Boeing (BA), Ford (F) kazanç raporlarını paylaşacak. Perşembe gününe geldiğimizde de Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Intel (INTC), Pfizer (PFE) raporlarını açıklarken onları, hafta kapanışında Exxon Mobil (XOM),  Chevron (CVE), AbbVie (ABBV) gibi şirketler takip edecek.

Wall Street’in En Önemli Haftası!

Korku: FED kararı ve büyük şirketlerden gelecek kazanç raporların öncesindeki yatırımcı duygusu, “korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Haftanın En Önemli Kazanç Raporları

Wall Street’in En Önemli Haftası!

Microsoft (MSFT), bir önceki çeyrekte hem alt hem üst satırlarda beklentileri aşan bir bilanço açıklamış aynı zamanda geleceğe yönelik pozitif beklentiler paylaşmıştı. Microsoft, dördüncü mali çeyreği için de bulut bilişime olan talepten yararlanarak gelirde 13,5%’lik bir artışla 52,4 milyar dolar gelir bildirmesi, beklenirken hisse başına kârda ise 2,29 dolar bildirmesi bekleniyor.

 • Çeyreklik kazanç raporunda yatırımcılar özellikle, Microsoft’un Azure, GitHub, SQL Server, Windows Server ve diğer kurumsal hizmetleri içeren Akıllı Bulut segmentindeki büyümeye odaklanacak. Akıllı bulut segmenti, en son çeyreğinde 26%’lık bir satış artışıyla 19,1 milyar dolara ulaşırken, Azure bulut hizmetlerinden elde edilen gelir ise 46% arttı.
Wall Street’in En Önemli Haftası!

Bir önceki çeyrekte reklamcılık pazarındaki yavaşlamadan kaynaklı beklentileri tutturamayan Alphabet’in, bu çeyrek için 13,3% artışla gelirini 70,1 milyar dolar olarak açıklaması bekleniyor. Hisse başına kârda ise 4,4%’lük bir düşüşle 1,30 dolarlık bir açıklama yapması bekleniyor.

 • Yatırımcılar bu çeyrekte, özellikle bir önceki çeyrekte yıllık 22,3% artışla 54,6 milyar dolara ulaşan Google’ın ana reklam geliri işindeki büyüme oranlarına odaklanacak. YouTube’un reklam geliri artışı, Çinli video paylaşım uygulaması TikTok’un artan rekabeti nedeniyle son çeyrekte beklentilerin önemli ölçüde gerisinde kalmıştı bu nedenle bu çeyrek sonuçları yatırımcılar tarafından merakla bekleniyor.
 • Ayrıca, Alphabet’in Google Cloud Platform’u, ilk çeyrekte satışların 44%’lük önemli bir artışa işaret etmişti ve bu çeyrek de yine dikkatleri üstüne çekebilir. Arama devi, Amazon Web Service ve Microsoft Azure ile rekabette olduğu için bulut işine büyük yatırım yapıyor.
Wall Street’in En Önemli Haftası!

Meta Platforms ilk çeyrekte kâr beklentilerini aştı ancak satış beklentilerini kaçırdı. Sosyal medya devi için artan maliyetler ve Meta’nın donanımına yapılan yatırımlar bu çeyrek sonuçlarında da hisse başına kârda ve gelirde düşüş açıklanmasına sebep olmuş olabilir.

 • Yatırımcılar bu sonuçlarda özellikle Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı hesaplarındaki güncellemesine çok dikkat edecek. Son çeyrekte günlük aktif kullanıcıların (DAU) 4% artarak 1,96 milyara, aylık aktif kullanıcıların (MAU) ise 3% artarak 2,94 milyara ulaştığını bildirdi.
 • Ayrıca, CEO Mark Zuckerberg’in yorumları da sosyal medya platformu reklam temelli bir işten uzaklaşıp giderek daha dijital bir geleceğe geçerken odak noktası olacak.
Wall Street’in En Önemli Haftası!

Apple geçtiğimiz çeyrekte etkileyici kazançlar bildirdi. Ancak öncelikle tedarik zinciri sorunları nedeniyle ileride daha yavaş büyüme konusunda yatırımcıları uyardı. Beklentiler, şirketin yıllık bazda 1,7% artışla 82,8 milyar dolarlık üçüncü çeyrek geliri sunacağı yönünde ancak hisse başına kârın 1,15 dolara düşeceği tahmin ediliyor.

 • Yatırımcılar Apple’ın çeyreklik kazanç raporunda, kötüleşen makroekonomik ortama rağmen güçlü bir performansı sürdürüp sürdüremeyeceğini görmek için Apple’ın iPhone ve Mac işletmelerindeki büyümeye yakından dikkat edecek. Son çeyrekte iPhone ve Mac satışları sırasıyla 5,5% artarak 50,6 milyar dolara ve 14,7% artarak 10,4 milyar dolara ulaştı. 
Wall Street’in En Önemli Haftası!

Amazon son çeyrekte üst üste dördüncü gelir eksikliğini bildirdi ve zayıf bir görünüm sağladı. Bu çeyrek için beklentiler, e-ticaret ve bulut devinin gelirde 6%’lık bir artışla 119,5 milyar dolar açıklayacağı yönünden. Ancak şirketin, çevrimiçi perakendecilik işindeki zayıflık nedeniyle 78,6%’lık bir düşüşle 0,15 dolarlık hisse başına kâr açıklanması bekleniyor.

 • Yatırımcılar, Amazon’un geçtiğimiz çeyrekte 37%’lik bir gelir artışı kaydeden bulut işinin büyüme hızını sürdürüp sürdüremeyeceğini görmek isteyecek.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Wall Street’in En Önemli Haftası!
 • Altın: Altın fiyatları geçtiğimiz haftayı Mayıs ayından bu yana en büyük haftalık yükselişle kapatırken bu haftaya FED toplantısından gelecek sonuçlara ve resesyon endişelerine odaklanarak yatay bir görünümde başladı.
 • Beklenenden daha agresif bir faiz kararı altın yatırımcılarını korkutabilir. Çünkü faizsiz bir getiri sunması nedeniyle altın fiyatları FED’in faiz artırımından olumsuz etkilenirken ılımlı karar ve açıklamalar altın fiyatlarında pozitif etki yaratabilir.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol fiyatları artan resesyon endişeleri ve resesyon ihtimalinin petrol talebini de olumsuz etkileyeceğine yönelik korkularla birlikte haftaya düşüşle başladı.
 • ABD’nin resesyona doğru gittiğine dair artan korkular sonrası kıdemli emtia uzmanı Pierre Andurand, “küresel ekonomi gücünü kaybetse bile petrol talebinin beklentileri aşabileceğini” belirtti.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 
 • Buğday: Rusya’nın Odesa limanını vurmasının ardından buğday fiyatlarının yeni haftaya yükselişle girdiğini belirtebiliriz. Chicago’da vadeliler 5%’e yakın yükseliş yaşadı.
 • Odesa limanı dünyanın tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna için önemli bir konum. Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından sağlanan ve İstanbul’da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında Ukrayna tahılının Odesa’nın yanı sıra Karadeniz’deki diğer iki liman üzerinden dünyaya ulaştırılması hedefleniyordu.  Bu nedenle Odesa saldırısının, buğday fiyatlarında etkili olduğu belirtilebilir.
 • Neyi etkiler? Gıda şirketi hisseleri, gıda fonları

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı