Borsa ve Şirket Haberleri

Unity ile IronSource Birleşiyor!

Temmuz 14, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Unity ile IronSource Birleşiyor!

Oyun pazarında önemli bir yere sahip olan Unity (U), IronSource (IS) platformu ile birleşme kararı aldıktan sonra hisselerinde düşüş yaşadı. Unity, iki şirketin birleşme kararına paralel olarak  2022 yılının tamamı için gelir hedefini de azalttı. Piyasa öncesi ticarette düşüş yaşayan şirketin toplam hisse kaybı ise 76% oranında. IronSource hisseleri ise Unity’nin aksine 50% artışa geçti.

Unity ‘’Rekabetçi Dinamiği’’ Gerekçe Gösterdi

Oyun sektörüne yön veren şirketler arasında yer alan Unity, geçtiğimiz günlerde IronSource ile birleşme kararı aldı. Oyun geliştiricilerinin reklam ve pazarlama planlarını yönetmesine olanak tanıyan IronSource, birleşme kararının açıklanmasının ardından 50% oranında değer kazandı. Unity hisseleri ise IronSource ile iş birliği anlaşmasını açıkladıktan sonra düşüşe geçti. Şirketin hisseleri önceki döneme kıyasla 13% oranında düştü. Unity birleşme duyurusunun ardından makroekonomik ortamı ve rekabetçi dinamiği gerekçe göstererek 2022 yılı gelir hedefini azalttı. Unity hisseleri ise bugüne kadar yaklaşık 76% düştü. 

IronSource Hisseleri Yaklaşık 50% Arttı

İki şirketin aldığı birleşme kararı IronSource hisselerini olumlu yönde etkiledi. Yaklaşık 4.4 milyar dolar değerindeki şirket, hisse senedi anlaşması yaptı. Bu anlaşmaya göre Unity’nin tamamına sahip bir yan kuruluş olarak birleşme sağlandı. Şirketler, IronSource ile Unity hisselerinin değiştirileceğini belirtti. Ironsource’un her imtiyazlı hissesi, Unity’nin 0,1089 hissesi ile değiştirilecek. Anlaşma tamamlandıktan sonra Unity hissedarları birleşik şirketin yaklaşık 73,5%’ine sahip olacak. Ayrıca mevcut IronSource hissedarları da şirketin 26,5%’ini elinde tutacak. Unity, işlem kapatıldığında 2,5 milyar dolara kadar hisse geri alım programının etkili olacağını da belirtiyor. 

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti