Şirket İncelemeleri

Tesla Analizi: Geçen Yılın Aynı Dönemine Kıyasla Geliri Arttı!

Tesla Analizi: Geçen Yılın Aynı Dönemine Kıyasla Geliri Arttı!
Google News Icon Takip Et

🚗 Tesla’nın geliri, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 42% artarak 16,9 milyar dolara yükseldi. Ancak şirket gelirinin ikinci çeyrekte yılın ilk çeyreğine kıyasla 10% azaldığı da dikkatleri çekti. Tesla, ilk çeyrekte 18,7 milyar dolarlık gelir açıklamıştı.

Tesla Analizi: Geçen Yılın Aynı Dönemine Kıyasla Geliri Arttı!

📈 Önceki Çeyrekte Büyülemişti

2022 içerisinde Lufthansa’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına da girecek olan Tesla, 2022 ilk çeyreğinin finansal sonuçlarıyla dikkat çekmişti. Hafızamızı hızlıca tazelemek adına şirket ilk çeyrekte 18,7 milyar dolar gelir elde etti. Firmanın ilk çeyrek net geliri ise 3,7 milyar dolar seviyesindeydi. Tesla’nın 2021’in ilk çeyreğindeki geliri 10,4 milyar dolar seviyesindeydi, 2022’nin ilk çeyreğinde ise tüm çeyreklere oranla gelir rekoru kırılmıştı. 

📉 Kar Artış Hızı Yavaşladı!

Şirketin net karı bu yılın ikinci çeyreğinde 2,6 milyar dolara çıktı. Bu veri aslında ilk çeyrekteki 3,7 milyar dolarla kıyaslanınca Tesla’nın kar artış hızının bu dönemde yavaşladığına işaret etti.

Tesla’nın 2021’in ikinci çeyreğinde 1,45 dolar olan hisse başına karı da bu yılın aynı döneminde 2,27 dolara yükseldi.

Bitcoinleri Bozdurdu!

Dikkat çeken noktalar arasında elindeki Bitcoin’lerin 75%’ini sattığını bildirmesi vardı. Bu satışlar sayesinde bilançosuna 936 milyon dolar eklendi.

  • Elon Musk ise “Bitcoin’lerimizin bir kısmını, Çin’deki karantinaların yarattığı belirsizlikten dolayı sattık. Bu ortamda nakit pozisyonumuzu maksimize etmek bizim için önemliydi” dedi.
  •  Aralık ayında Tesla, ABD’nin sermaye piyasası otoritesi olan SEC’e 1.99 milyar dolarlık Bitcoin’i olduğunu bildirmişti.

Pozitif Gelişmeler

📌 Tesla, yaptığı açıklamada 2022’nin ikinci çeyreğinde 250 bin kadar araç üretip müşterilere gönderdiklerini de açıkladı. Firma şu an küresel olarak dört farklı lokasyonda / fabrikada otomobil üretiyor ve açılan yeni fabrikalar (Örneğin en son Berlin fabrikası geldi) sayesinde yıllık 2 milyon otomobil üretebilecek kapasitede bulunuyor. 

📌 CEO Elon Musk, Tesla’nın Berlin dışındaki yeni fabrikasının Haziran ayında haftada 1.000 otomobil üretimini aştığını ve şirketin Austin, Teksas’taki yeni fabrikasının önümüzdeki birkaç ay içinde haftalık 1.000 üretim kilometre taşını aşmasını beklediğini de söyledi.

📌 Tesla, şarj altyapısını mağaza ve servis merkezlerinden daha fazla büyüterek, çeyrek dönem için 709 mağaza ve servis konumu ve ikinci çeyrekte 3.971 Supercharger konumu bildirdi. Bu rakamlar, mağaza ve servis merkezi konumlarında yıldan yıla 19%′luk bir büyümeyi ve şarj konumlarının sayısında 34%′lük bir büyümeyi temsil ediyor.

📌 Tesla, merakla beklenen Cybertruck’ı (Kasım 2019′da duyuruldu), elektrikli kamyonunun (Kasım 2017′de tanıtıldı), güncellenmiş Roadster konseptinin (yine kasım 2017′de tanıtıldı) ve insansı robot gibi diğer spekülatif projelerinin “geliştirme aşamasında” olduğunu belirtti. Çarşamba günü, bir yatırımcının sorusuna yanıt olarak Elon Musk, Tesla’nın deneysel görünümlü bir kamyonet olan Cybertruck’ı gelecek yılın ortasında teslim etmeye başlamayı umduğunu söyledi.

📌 Ayrıca Elon Musk, Şubat ayında Steam oyunlarının Tesla araçlarda oynanabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını açıklamıştı. Elon Musk, oyun tutkunu yetişkinlerin merakını çeken konuyla ilgili yeni açıklamalar yaptı. Steam entegrasyonu için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğinden bahseden Musk, Ağustos 2022’yi işaret etti. Musk’a göre Tesla otomobiller, çok büyük bir ihtimalle önümüzdeki ay itibarıyla Steam çalıştırmaya başlayacak.

Analist Değerlendirmesi

Tesla Analizi: Geçen Yılın Aynı Dönemine Kıyasla Geliri Arttı!

🎯 Wells Fargo analisti tesla için hedef fiyatını 820 dolardan 830 dolara çıkarırken hisse üstündeki “EŞİT AĞIRLIK” olarak sürdürdü.

🎯 B of A analisti Tesla’nın hedef fiyatını 900 dolardan 950 dolara çıkarırken hisse üstündeki “NÖTR” notunu sürdürdü.

🎯 Mizuho analisti Tesla için hedef fiyatını 1150 dolardan 1175 dolara çıkarırken hisse üstündeki “AL” notunu sürdürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı