Borsa ve Şirket Haberleri

Starbucks Çin’deki Kısıtlamalara Rağmen Satışlarını Artırdı

Mayıs 4, 2022 • 2 dakika okuma zamanı
Starbucks Çin’deki Kısıtlamalara Rağmen Satışlarını Artırdı

Starbucks (SBUX), Çin’deki sert Covid kısıtlamalarına rağmen beklentilerin üzerinde çeyrek bilançosu açıklamayı başardı.

Buna rağmen, ABD’deki taleplerin fazlalığı, Çin’den gelen keskin düşüşleri dengeledi ve şirketin üç aylık gelirinin Wall Street öngörülerinin de üstünde yer almasına yardımcı oldu.

Net satışlar 14,5% artarak 7,64 milyar dolara yükseldi ve 7,6 milyar dolarlık Wall Street beklentisinin üzerinde seyretti. Global mağaza satışları, ABD’deki güçlü büyümenin etkisiyle bu çeyrekte 7% artış gösterdi.

Müşterilerin sipariş başına harcamalarının daha fazla olması ve daha sık ziyaret etmesi sebebiyle ABD’de mağaza satışları 12% oranında arttı. Starbucks’ın aktif üyeliği ise 26,7 milyon müşteriye ulaştı. 

Müşterilerin kahve talebi ABD’de gücünü korurken, şirketin baristaları daha iyi ücret ve çalışma koşulları umuduyla sendikalaşmaya başladı. Howard Schultz büyüyen sendika baskısını zaptedebilmek için ülke çapındaki baristalarla bir kampanya başlattı.

ABD dışında, Starbucks için sert geçen bir çeyrek oldu. Uluslararası mağaza satışları, şirketin ikinci en büyük pazarı olan Çin’deki keskin düşüşler nedeniyle 8% azaldı.

Çin’de satışlar, Covid karantinalarının yeniden uygulanmasıyla birlikte 23% oranında düşüş gösterdi. Üst düzey yöneticiler, bu çeyrekte mağazaların bulunduğu Çin şehirlerinin 72%’sinde omikron varyantı salgınının yaşandığını söylüyor. 

Starbucks’ın Çin’deki mağazalarının yaklaşık üçte biri geçici olarak kapalı veya yalnızca online sipariş alıyor. Ayrıca şirket bu çeyrekte 313 yeni lokasyon açtı.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti