Bültenler

Rivian 4. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Hisse Sert Düşüşe Devam Ediyor

Rivian 4. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Hisse Sert Düşüşe Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Rivian (RIVN) hisseleri, şirketin Wall Street’in dördüncü çeyrek bilanço beklentilerini karşılamaması ve 2022 için araç üretiminde mütevazı bir artış öngörmesinin ardından dün, kapanış sonrası sert düşüş yaşadı. 

Elektrikli araç üreticisinin hisseleri dün 52 haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra açılış öncesinde 11%’e yakın düşüşle 36-37 dolar bandına geriledi.

Rivian, tedarik zinciri kısıtlamaları ve dahili üretim aksaklıkları nedeniyle bu yıl 25.000 elektrikli kamyon ve SUV üretmeyi beklediğini söyledi. 

  • Bir adım geriden: Bu rakam, geçen yıl halka arz tanıtımı sırasında yatırımcılara söylenen rakamın yarısı kadar.

Şirket, yatırımcılara yazdığı mektupta tedarik sıkıntılarını özel olarak vurguladı: “Tüm endüstriye meydan okuyan tedarik zinciri sorunlarına karşı bağışıklığımız yok. En az 2022 sonuna kadar devam edeceğine inandığımız bu sorunlar, üretim artışımızda sorunlar yaratıyor.” dedi.

  • Bir adım geriden: Rusya’nın dünyadaki nikelin 7%’sini üretiyor olması ve en büyük nikel üreticisi şirketin bir Rus şirketi olması, savaş nedeniyle nikel tedariğinde yaşanabilecek olası sıkıntılar, elektrikli araç üreticilerinde endişeye yol açtı. 

Diğer taraftan Rivian, araçları için rezervasyonların 8 Mart itibarıyla yaklaşık 83.000’e ulaştığını söyledi.

  • Bir adım geriden: Rivian, geçen hafta yüksek parça maliyetlerini dengelemek için elektrikli kamyonetlerinde ve SUV’lerinde 20%’lik bir fiyat artışını zorlamaya çalıştı, ancak olası satış iptallerini içeren bir tepkiyle karşı karşıya kalan şirket fiyat artışlarını geri çekti

🛻 Rivian, Wall Street Analistlerini Hayal Kırıklığına Uğrattı

Rivian açıkladığı bilanço ile analistlerin beklentileri altında kaldı. Analistlerin tahminleriyle karşılaştırıldığında Rivian’ın çeyrek boyunca performansı şöyle:

Rivian 4. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Hisse Sert Düşüşe Devam Ediyor

Rivian, dördüncü çeyrekte 1,1 milyar dolar olmak üzere 2021 için 2,8 milyar dolarlık düzeltilmiş işletme zararı bildirdi ve bu, bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha büyük kayıplara işaret ediyor. 

  • Şirketin net zararı ne kadar? Şirketin 2021 için net zararı, son çeyrekte 2,5 milyar dolar dahil olmak üzere 4,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelerin ardından Rivian’ın finansal profili ise şu şekilde:

Rivian 4. Çeyrek Bilançosunu Açıkladı: Hisse Sert Düşüşe Devam Ediyor

👨‍💼CEO’dan Yatırımcılara: “Elimizden Geleni Yapıyoruz”

Rivian CEO’su R.J. Scaringe dün yaptığı açıklamada, tedarik zincirinde herhangi bir sorun olmaması durumunda şirketin bu yıl 50.000’den fazla araç üretebileceğini söyledi.

  • CEO ne söyledi? Scaringe, yatırımcılara, “Tedarikçilerin artmasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.” dedi.

Elektrikli araç start-up’larında liderler arasında yer alan şirket, geçen yılın sonlarında üç ayrı araç üretmeye başladı. 

Araçlar, tüketiciler için bir R1T pikap ve R1S SUV ve bir elektrikli dağıtım kamyoneti içeriyor. 

  • Kamyonetleri kim satın alıyor? Kamyonetler 20% hisseye sahip olan Amazon (AMZN)’a gidiyor. Ama şirket, kaç tane kamyonet üretip Amazon’a teslim ettiğini açıklamayı reddediyor. 

Scaringe, 1 Mart’ta duyurulan yeni düşük maliyetli ve düşük menzilli “Standart” pil paketleri hakkında ek ayrıntılar da paylaştı.

  • Standart pil paketleri neyi içeriyor? Yeni paketler, son haftalarda fiyatları yükselen nikel veya kobaltın yerine LFP (lityum demir fosfat) pil hücreleri içerecek. 

Scaringe, yeni Standart pil paketlerinin bu yıl şirketin Amazon için ürettiği RCV teslimat kamyonlarında piyasaya sürüleceğini ancak 2024 yılına kadar R1T ve R1S modellerinde kullanılamayacaklarını söyledi.

  • Peki, tüm bu kriz sonrasında Rivian hisselerine ne oldu? Kasım ayında halka açılan Rivian’ın hisseleri, şirketin 2021 üretim hedeflerini kaçırmasının ardından bu yıl dünkü kapanış itibarıyla yaklaşık 60% oranında değer kaybetti.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Rivian – Q4 2021 Shareholder Letter

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı