Borsa Haberleri

Rapor: Elektrikli Araç Sektöründe Yatırımlar 2 Katına Çıkıyor

Ekim 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Rapor: Elektrikli Araç Sektöründe Yatırımlar 2 Katına Çıkıyor

● Dünyanın lider otomobil üreticileri, milyonlarca sayıda elektrikli aracın ve bu üretimi destekleyecek bataryaların geliştirilmesi, üretilmesi ve ham maddelerin elde edilmesi için 2030 yılına kadar yaklaşık 1,2 trilyon dolar harcamayı planlıyor.

● 2030 yılında 54 milyon akülü elektrikli araç üretilmesi planlanıyor. Bu rakam ise toplam araç üretiminin 50%’sinden fazla ediyor.

● Otomobil üreticileri ve onların batarya üreticisi partnerleri, daha önce benzeri görülmemiş yoğunluktaki bu üretim sürecini desteklemek için 2030 yılına kadar 5,8 Terawatt/saat batarya üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyor.

Yatırımlarıyla Öne Çıkan Elektrikli Araç Şirketleri

● 2030 yılında, 20 milyon elektrikli araç üretmek gibi cesur bir plan ile Tesla (TSLA), sektördeki bu hamleye öncülük ediyor.

● Volkswagen (VWAGY) ise, küresel elektrikli araç portföyünü geliştirmek için 100 milyar doların üzerinde fon ayırmayı hedefliyor.

● Toyota Motor (TM), araçlarını elektrikli hale getirmek ve daha fazla batarya üretmek için 70 milyar dolarlık bir yatırım yapacak. Şirket, 2030 yılında en az 3,5 milyon adet akülü elektrikli model (BEV) satmayı planlıyor.

● Ford Motor (F), yeni elektrikli araçlarına yönelik harcamalarını artırmaya devam ediyor. Mevcut durumda 50 milyar dolarlık bir harcama yapan şirket, 2030 yılında yaklaşık 3 milyon akülü elektrikli model (BEV) üretmeyi hedefliyor. Bu rakam ise toplam üretim hacminin yarısına eşdeğer.

● Mercedes-Benz, elektrikli araç geliştirme ve üretme süreçleri için en az 47 milyar dolar ayırdı. Bu harcamanın neredeyse üçte ikisi küresel ortaklarla birlikte batarya üretimi kapasitesini 200 Gigawatt/saate çıkarmak için kullanılıyor.

● BMW, Stellantis (STLA) ve General Motors (GM) şirketleri de elektrikli araç ve batarya üretimi için en az 35 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti