Bültenler

IBM’in Gelirleri Artıyor

IBM’in Gelirleri Artıyor
Google News Icon Takip Et

IBM (IBM), ikinci çeyrekte hibrit bulut teklifleri için güçlü satış artışı bildirdi ve bu, şirketin daha yazılım merkezli bir iş modeline geçiş yapmaya devam ederken ivmesini korumasına yardımcı oldu.

Şirketin gelirinde çeyrek boyunca 7,7%’lik bir artış oldu ve bu, ortalama 13,8 milyar dolarlık tahminden biraz daha yüksekti. Satış rakamlarına, geçen kasım ayında ayrılan eski altyapı hizmetleri bölümünün sonuçları dahil edilmedi.

IBM odağını CEO Arvind Krishna‘nın liderliğinde, geleneksel bilgi teknolojisi hizmetlerinden buluta kaydırarak gelirini artırmaya çalışıyor.

Krishna yaptığı açıklamada, şirketin sonuçlarının stratejisinin uygulanmasını yansıttığını kaydetti. Şirketin büyümesini de hibrit bulut ve yapay zeka için artan talebe bağladı.

Şirketin hisseleri piyasa sonrası borsada 1,5% yükseldi. Bu yıl ise toplamda 3,4%’lük bir düşüş yaşadı.

Şirket güçlü performansına rağmen, hâlâ diğer bulut tabanlı hizmet sağlayıcılarla zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Araştırma firması Gartner tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2025 yılına kadar bilgi teknolojisi harcamalarının yarısından fazlası genel buluta yönlendirilecek. 

IBM ise rekabet edebilmek için, müşterilerinin çeşitli platformlarda veri depolamasına ve analiz etmesine olanak tanıyan hibrit bulut hizmetleri geliştirmeye odaklanacak.

Şirket ayrıca hibrit bulut satışlarının bu çeyrekte 14% artarak 5 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Yazılım bölümü de güçlü bir büyüme yaşadı ve geliri 12% artarak 5,77 milyar dolara ulaştı. Danışmanlık satışları da bu dönemde 13% arttı.

Güçlü performansına rağmen, şirketin altyapı bölümü bu çeyrekte satışlarda düşüş gördü. IBM ana bilgisayarların en büyük üreticilerinden biri olmasına rağmen, müşterilerini ekipmanlarını hibrit bulut ortamında kullanabileceklerine ikna etmeye çalışıyor.

Belirli kalemler hariç tutulduğunda, IBM’in kârı, hisse başına 1,40 dolardı ve bu, ortalama tahmin olan 1,39 dolardan bir kuruş yüksekti. Brüt kar marjı ise 52,9% ile ortalama 54,4% tahmininden daha düşüktü.

IBM ocak ayında, önümüzdeki birkaç yıl için gelirinin yüksek tek haneli aralıkta büyümesini beklediğini de belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı