Borsa Haberleri

GM Elektrikli Araç Yatırımlarını Hızlandırıyor

GM Elektrikli Araç Yatırımlarını Hızlandırıyor
Google News Icon Takip Et

General Motors (GM) çarşamba günü yaptığı açıklamada, Detroit banliyösündeki küresel tasarım ve teknoloji kampüsüne, sınırlı miktarlarda üretilecek yeni bir elektrikli araç modeli olan Cadillac Celestiq için 81 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi.

Karar, GM’nin ilk kez Warren, Michigan’daki devasa teknoloji kampüsünde ticari satışlar için bir araç inşa edeceğini gösteriyor. Aynı zamanda, Cadillac’ın, tipik olarak yüksek kaliteli spor arabalar ve Bentley’in özel modelleri gibi uber-lüks araçlar için ayrılan el yapımı bir araba sunması için bir dönüm noktası oluyor. 

GM, Amerikan markasını teknoloji meraklısı bir hâle getirerek Tesla (TSLA)‘ya meydan okuyabilecek elektrikli otomobil üreticisi hâline gelmeye çalışıyor.

Öte yandan GM’nin önümüzdeki ay Lunar Rover’ı tanıtması planlanıyor. Cadillac Başkanı Steve Carlisle, 2020’de The Wall Street dergisine verdiği demeçte, her yıl yüzlerce üretim yapılması beklendiğini söyledi.

Araç, GM’nin GMC Hummer elektrikli araç modelinde kullanılan yeni Ultium elektrikli araç platformuna dayanacak. GM’nin 2025 yılına kadar 30 yeni model de dahil olmak üzere en yeni elektrikli araçlarını desteklemesi amaçlanıyor.

Çarşamba günü yayınlanan bir açıklamada yatırımın kampüs yenileme çalışmaları için de kullanılacağı belirtildi. Şirket, Celestiq çatısının, her bir yolcunun kendi tavan şeffaflık seviyesini belirlemesini sağlayan dört kadranlı bir akıllı cama sahip olmasıyla da ilklerden biri haline geleceğini bir kez daha doğruladı.

Otomobil üreticisi ayrıca aracın genişliğini kapsayan ve 100’den fazla 3D baskılı parça içeren yeni bir iç ekrana sahip olacağını yaptığı açıklamada belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı