Bültenler

Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Eurobond Nedir? Temettü Emekliliği ile Farkı Nelerdir?

Ağustos 23, 2022 • 10 dakika okuma süresi
Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Eurobond Nedir? Temettü Emekliliği ile Farkı Nelerdir?

Hepimiz refah seviyesi yüksek bir gelecek için veya hayat bu ya, hiç hesaba katmadığımız şeylere karşı hazırlıklı olmak için yatırım yapıyoruz. Sonuçta bir işte çalışıyor, emek harcıyor, para kazanıyor ve yapabildiğimiz kadar birikim yapmaya çalışıyoruz. 

Gelecekte refah içerisinde yaşayabilmek adına birikimlerimizi değerlendirebileceğimiz Bireysel Emeklilik Fonları (BES), Eurobond yatırımı, hayat sigortası gibi birçok yatırım enstrümanı var.

Gel, bu yatırım enstrümanlarını derinlemesine inceleyip hisse senedi yatırımlarıyla karşılaştıralım, bakalım kazanan kim olacak?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kabaca çalıştığın süre boyunca sahip olduğun standartlara, emeklilik döneminde çalışmadan da sahip olabilmen için bugünden düzenli olarak birikim yapma imkânı sunan ve devlet katkısıyla da desteklenen emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sisteminin özünde, tasarruf yapmak ve geleceğine yatırım yapmak var. 

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nasıl Çalışır?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), düzenli olarak yaptığın ödemelerin birikmesi ve gerek olması halinde, dilediğin tarihte toplu olarak ya da maaş gibi sana geri ödenmesi esasına dayanır.

Sana özel olarak açılan bireysel emeklilik hesabına yaptığın katkı payları, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Fakat bu birikimi almaya hak kazanmak için bazı şartlar var: 10 yıl boyunca sistemin içerisinde kalman ve 56 yaşını doldurup emeklilik hakkını kazanman gerek. Aksi takdirde sistemden ayrıldığın için devlet katkısında, BES içerisinde kaldığın süreye göre kesinti uygulanır.

  • BES’e dahil olup 3 yıl sistemde kalmayıp çıkmak istemen halinde, devlet katkı payı almaya hak kazanamazsın. Fakat 3. yılın sonunda devlet katkı payının 15%’ini, 6. yılın sonunda devlet katkı payının 35%’ini,10. yılın sonunda ise devlet katkı payının 60%’ını, emekliliğe hak kazandığın takdirde ise devlet katkısının tamamını alabilirsin.

Bu şartları gerçekleştirdiğinde, o zamana kadar yaptığın ödemelerin toplamının tamamını ya da bir program çerçevesinde aydan aya maaş gibi alabilirsin. 

  • Bireysel Emeklilik Sisteminde 1 Ocak 2013’ten itibaren başka hiçbir yatırım aracında olmayan devlet katkısı uygulaması başladı. Sisteme yatırdığınız her katkı payı tutarının 25%’i kadar ek bir tutar sözleşmene bağlı devlet katkısı hesabında birikir. 22 Ocak 2022 tarih ve 31727 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “7351 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile birlikte 25% olan bu oran 30% olarak uygulanır.

Eurobond Yatırımı Nedir? 

Eurobond; devlet ya da özel şirketlerin, bulundukları ülke dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda dolar, euro vb. gibi yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları uzun vadeli bir borçlanma aracıdır. 

Eurobond’un tanımı aklına hazine bonosu veya devlet tahvillerini getirebilir. Fakat bunlar iç borçlanma senedi iken Eurobond bir dış borçlanma senedidir. 

Eurobond Nasıl Çalışır?

Eurobondlar; Amerikan Doları, Euro, Japon Yeni vb. gibi uluslararası piyasalarda kabul gören para birimleri üzerinden ihraç edilebilirler. Eurobond fiyatları ise hem ihraç eden ülkenin ekonomik koşullarından hem de uluslararası finansal piyasalardaki gelişmelerden etkilenir.

Eurubond da tıpkı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi uzun vadeli bir yatırım enstrümanıdır. Fakat Eurobond’un vadeleri genelde 5-30 yıl arasında değişkenlik gösterir. 

Uzun vadeli tahvil olmalarından dolayı, kuponlu olarak satılır. Genellikle kuponlar sabit faizlidir. Kupon ödeme dönemlerinde kupon faizi elde edilir, dolayısıyla yatırımcıya nakit girdisi sağlar. Anapara ve kupon ödemeleri ihraç edildiği döviz cinsi üzerinden yapılır. 

Eurobond, düzenli nakit akışı sağlar. Vade sonunu beklemeden, işlem yapılacak tarihteki piyasa koşullarındaki fiyatlara göre nakde çevrilebilir.

Birikimlerini döviz cinsinden yapan ve Türk Lirası’na dönüştürmek istemeyenlerin tercih ettiği bir yatırım aracıdır. Fakat merak etme, Eurobond resmi bir yatırım aracıdır, satın alınan Eurobond fiziki olarak bir saklama kurumu nezdinde saklanır. Tıpkı hisse senetleri gibi. 

Hayat Sigortası Nedir? 

Yazımızın başında refah bir gelecek için yatırım yaptığımızı söyledik. Bu refah geleceğin içerisinde tabii ki sağlıklı olmak da var. Böylelikle geleceğimiz kadar kendimize de yatırım yaparız. Sonuçta her şeyin başı sağlık!

Hayat sigortası, isminden de anlaşılacağı üzere beklenmedik durumlarla karşılaştığımızda bize veya sevdiklerimize (yani mirasçılara) maddi destek sağlayan bir sigorta çeşididir.

Hayat Sigortası Nasıl Çalışır? 

Hayat sigortası poliçeleri sigorta şirketleri tarafından belirli bir prim karşılığında düzenlenir. Her poliçenin sözleşme ile belirlenen yasal bir süresi vardır. Bu süre içerisinde gerçekleşme olasılığı bulunan, vefat, geçici iş kaybı, sakatlık, kaza ve hastalıklar gibi bir dizi riski teminat kapsamına alır.

Daha çok bankalardan kullanılan krediler nedeni ile bilinirliği artan hayat sigortası poliçeleri, geniş teminat kapsamına sahip olmalarına rağmen bireysel emeklilik veya sağlık sigortası kapsamında değerlendirilmez. 

Fakat hayat sigortası, bu tip olumsuz ve beklenmedik durumları kapsadığı gibi bunların gerçekleşmeme durumunda sözleşme süresinin dolması ile de toplu ödeme alınabilen bir finansal enstrüman olarak da bilinir. Tabii bu durum sigorta poliçesinde belirtildiyse. 

Emekli Maaşı Alır Gibi: Temettü Hisselerine Yatırım!

Birikimlerinin karşılığını tıpkı Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) olduğu gibi hisse senedi yatırımı yaparak da alabileceğini söylesek? Üstelik emekli olmayı bile beklemeden! Kulağa hayal gibi geliyor olabilir ama imkansız değil. Bunun için de sana güzel bir yatırım enstrümanından bahsetmek isteriz: “Temettü emekliliği”

Her şeyden önce temettünün ne olduğunu açıklayalım. Temettü; diğer adıyla kâr payı, bir şirketin elde ettiği dönemlik kârın bir miktarının, nakit olarak veya hisse senedi cinsinden şirket pay sahiplerine dağıtılmasıdır.

Daha basit bir örnek vermek gerekirse; bir şirketin hisse senedini aldığında o şirketin ortaklarından biri olursun. Doğal olarak da şirketin kârında senin de payın olur. Borsada yer alan bazı şirketler (ne yazık ki hepsi değil), belli aralıklarla kârının bir kısmını ortaklarına dağıtır. Tabii her şirket bunu aynı sıklıkla yapmaz. Bazı şirketler bu ödemeleri aylık, bazıları çeyreklik dönemlerde, bazıları da yıllık olarak öder.

Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Eurobond Nedir? Temettü Emekliliği ile Farkı Nelerdir?

Peki, Bunun Emeklilik Sistemiyle Benzerliği Ne? 

Temettü veren şirketlere, uzun vadede ve düzenli olarak yaptığın yatırımların karşılığı gibi bakabilirsin. Burada önemli olan, şirketin temettü verimliliği ve hisse senedi değerini hesaplayarak temettü emekliliği yatırımın için alacağın miktarı iyi ölçebilmek. 

Doğru bir temettü yatırımı stratejisiyle, yaptığın hisse senedi yatırımlarının karşılığı olarak maaş gibi temettü alabilirsin. İşte emeklilik sistemine benzeyen kısmı da tam olarak burası! Üstelik en güzel kısma henüz gelmedik bile! Hisse senedi yatırımında, elde ettiğin getiriyi, yani kâr payını almak için sana şart olarak koşulan ve doldurman gereken bir tarih aralığı yok. 

Yalnızca yatırım yaptığın şirketlerin temettü dağıtma ve temettü hakediş tarihlerine dikkat etmen yeterli! 

Peki, Nasıl Temettü Emeklisi Olursun?

Temettü veren şirketlere, uzun vadede ve düzenli olarak yaptığın yatırımlarla temettü emeklisi olabilirsin sevgili Midaslı! Yukarıdaki listede paylaştığımız gibi birçok şirket her yıl, belli bir yüzdede temettü dağıtıyor hatta bunlardan bazıları adeta birer Temettü Aristokratı!

Burada önemli olan şirketin temettü verimliliği ve hisse senedi değerini hesaplayarak temettü emekliliği yatırımın için alacağın miktarı iyi ölçebilmek. 

Hemen Açıklayalım!

Doğal olarak temettü emekliliğinin de birçok tekniği vardır. Bunlardan bir tanesi: Warren Buffett’ın da çok sevdiği “Bileşik Getiri”den beslenen bir strateji! 

Bileşik temettü yatırımı dediğimiz bu strateji temelde, yatırımlarımız sonucunda elde ettiğimiz temettüleri harcamak yerine, ilerideki emekliliğimizi düşünerek o tutarla yeniden temettü hissesi almakla gerçekleşir.

Yani örnek olarak, Abbvie hissesine yatırım yaptın ve ocak ayında bu yatırımından 100 dolar temettü kazandın. Bu 100 doları harcamayıp tekrar Abbvie hissesi alırsan, bir sonraki temettü dağıtımında Abbvie’nin sana ödeyeceği temettü miktarı da artar. Çünkü artık elinde daha fazla Abbvie hissesi olmuş olur.

Bu sayede aylar, yıllar içinde elindeki temettü yatırımın büyür ve her seferinde bir öncekinden daha fazla temettü kazanma ihtimalin artar. Hele bir de yatırım yaptığın şirket temettüsünü büyütüyorsa… O zaman değmesinler keyfine!

Ufak Bir Örnekle Her Şey Daha Net Olacak

Bu “bileşik temettü yatırımının” zihnimizde daha fazla canlaması adına ufak bir örnek üzerinden ilerleyelim. Bu örnekte hem temettüsünü büyüttüğü hem de hissesi değer kazandığı için Broadcom (AVGO) örneği üzerinden gidelim.

Diyelim ki, bundan tam 7 sene önce, yani 2015 yılının başında elindeki 50 bin lirayı dolara çevirdin ve bununla ne kadar Broadcom (AVGO) hissesi alabiliyorsan aldın. 

Sonra 7 sene boyunca da AVGO’dan aldığın temettüyü hiç harcamadan düzenli olarak yine AVGO almaya devam ettin. 

Burada hesaplamamız daha kolay olsun diye yıl boyunca temettüleri biriktirip o yılın sonunda aynı hisseye yatırmışız gibi düşünelim.

Bu senaryoda, 2015 yılından 2021 yılının sonuna kadar yatırımının ne kadar büyüdüğüne ve temettü emekliliği hayaline ne kadar yaklaşmış olabileceğine beraber bakalım:

Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Eurobond Nedir? Temettü Emekliliği ile Farkı Nelerdir?

Sence 7 sene sonunda, yatırımlarımızı temettü hisseleriyle değerlendirdiğimizdeki kazancımızla dolar olarak değerlendirdiğimizdeki toplam kazancımız arasında nasıl bir fark vardır?

  • Yatırımımızı temettü hisseleriyle değerlendirdiğimizde 2021 sonu toplam kazancımız 2.224.003,84 TL iken
  • Yatırımımızı 2021 yıl sonuna kadar dolar olarak değerlendirdiğimizde toplam kazancımız 667.500,00 TL oluyor.
Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Eurobond Nedir? Temettü Emekliliği ile Farkı Nelerdir?

Yani eğer birikimlerini dolar olarak değerlendirmek yerine, hisse senedi yatırımı yapmış olsaymışsın; 50 bin lira ile başlayan yolculuğun sonunda sadece 7 senede milyoner olabilirmişsin!

Bu arada unutmadan şunu da söyleyelim: Midas’la temettü dağıtacak şirketlere yaptığın tüm yatırımlarda, bu temettüleri alma hakkına sahip olursun.

Emekliliğin şimdiden hayırlı olsun Midaslı!

Gittiğin yerden bize de kartpostal at, olur mu?

Bireysel Emeklilik, Hayat Sigortası ve Eurobond Nedir? Temettü Emekliliği ile Farkı Nelerdir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti